Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

କଞ୍ଚା କଦଳୀ ସେବନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ଶେଷ ହୋଇଯାଏ ଏହି ୪ଟି ରୋଗ , ଜାଣନ୍ତୁ

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

କଦଳୀ ସମସ୍ତେ ଖାଆନ୍ତି , କିନ୍ତୁ ଅନେକ ଲୋକ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ ଯେ କଦଳୀ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଲାଭ ହୋଇଥାଏ। ପ୍ରାୟତଃ ସମସ୍ତେ ପାଚିଲା କଦଳୀ ଖାଆନ୍ତି , କିନ୍ତୁ ଖୁବ କମ ଲୋକ ଜାଣିଥିବେ ଯେ କଞ୍ଚା କଦଳୀ ପାଚିଲା କଦଳୀ ଠାରୁ ଅଧିକ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ।

ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ କେବଳ ପାଚିଲା କଦଳୀ ସେବନ କରନ୍ତି ଏବଂ କଞ୍ଚା କଦଳୀ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା କଣ ଲାଭ ହେବ , ସେମାନେ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ। ତେଣୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କଞ୍ଚା କଦଳୀ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା କେଉଁ ରୋଗ ଶେଷ ହୋଇଯାଏ , ସେ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ।

୧) ପୋଟାସିୟମରେ ଭରପୂର ହୋଇଥିବା କଞ୍ଚା କଦଳୀ ମଣିଷକୁ ଭିଟାମିନ ଏବଂ ଆଣ୍ଟି ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ପରି ଗୁଣ ଦେଇଥାଏ। କଞ୍ଚା କଦଳୀ ବ୍ୟକ୍ତିର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀକୁ ଦୃଢ଼ କରିବା ସହିତ ବ୍ୟକ୍ତିର ଶରୀରରେ ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ବଜାୟ ରଖିଥାଏ।

Google

୨) ଯେଉଁ ଲୋକମାନଙ୍କର କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ ସମସ୍ୟା ରହିଥାଏ ,  ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ କଞ୍ଚା କଦଳୀ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭକାରୀ ହୋଇଥାଏ। କଞ୍ଚା କଦଳୀରେ ଥିବା ଫାଇବର ଏବଂ ଷ୍ଟାର୍ଚ୍ଚ ଅନ୍ତନଳୀରେ ଅପରିଷ୍କାର ଜମିବାକୁ ଅଟକାଇଥାଏ ,  ଯେଉଁ କାରଣରୁ ବ୍ୟକ୍ତିର ପେଟ ସଫା ରହିଥାଏ।

୩) ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଠିକ ରଖିବା ପାଇଁ କଞ୍ଚା କଦଳୀ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ସାହାଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇଥାଏ। କଞ୍ଚା କଦଳୀ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ପାଚନ ରସ ଭଲ ଭାବରେ ପ୍ରବାହିତ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଦୃଢ଼ ରହିଥାଏ।

Google

୪) କଞ୍ଚା କଦଳୀରେ ଥିବା କ୍ୟାଲସିୟମ ବ୍ୟକ୍ତିର ହାଡ଼କୁ ଦୃଢ଼ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଏବଂ ଆଣ୍ଠୁଗଣ୍ଠି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟାକୁ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଏହି ଆର୍ଟିକିଲଟି ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ କରି ଦିଅନ୍ତୁ ଓ ଏହାକୁ ସେଆର କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଏହାକୁ ଶେଷ ଯାଏଁ ପଢି ଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ । ଆପଣଙ୍କ ଦିନଟି ଶୁଭ ହେଉ ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published.