Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

ଭୁଲରେ ବି ମଧ୍ୟ ପାପାଙ୍କୁଶା ଏକାଦଶୀ ଦିନ ପାପ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ, ହୋଇପାରେ ବଡ଼ ମହାବିପଦ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଏକାଦଶୀ ତିଥି ଅତ୍ୟନ୍ତ ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ।  ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାସର କୃଷ୍ଣ ଏବଂ ଶୁକ୍ଳପକ୍ଷରେ ଏକାଦଶୀ ପଡିଥାଏ। ଏକାଦଶୀ ଦିନରେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ସହିତ ନିରାଢାଳ ଉପବାସ ରହି ବ୍ରତ ମଧ୍ୟ କରାଯାଏ। ପ୍ରତ୍ୟେକ ଏକାଦଶୀର ନିଜସ୍ୱ ମହତ୍ୱ ଥିବାବେଳେ ଏହାର ନାମ ମଧ୍ୟ ଭିନ୍ନ ହୋଇଥାଏ।ପାପାନୁକୁଶା ଏକାଦଶୀ ଆଶ୍ୱିନ ମାସର ଶୁକ୍ଳପକ୍ଷରେ ଏକାଦଶୀରେ ଆସିଥାଏ। ଏଥର ଏହା ୨୭ ଅକ୍ଟୋବରରେ ପଡୁଛି। ମାନ୍ୟତା ଅଛି ଯେ ଯଦି ଏକାଦଶୀ ଉପବାସ କରାଯାଏ ତେବେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜର ଅଶୁଭ ସଂସ୍କାରର ରୀତିନୀତିକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦେଇପାରେ। ଭଗବାନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ନିଜେ ଏହି ଏକାଦଶୀକୁ ଧର୍ମରାଜ ଯୁଧିଷ୍ଠିରଙ୍କୁ ବତେଇ ଥିଲେ। ଏହି ଏକାଦଶୀରେ ଭଗବାନ ପଦ୍ମନାଭଙ୍କୁ ରୀତିନୀତିରେ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରାଯାଏ।

Google

ଏହି ଏକାଦଶୀକୁ କାହିଁକି ପାପାନୁକୁଶା କୁହାଯାଏ? କାହିଁକି କୁହାଯାଏ ଏହାର ଏକ ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ  କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଅଛି। ଏହି ଉପବାସର ଗୁଣାତ୍ମକ କାରଣ ଏହା ଯେ ପାପରୂପୀ ହାତୀକୁ ଏହି ବ୍ରତର ପୁଣ୍ୟରୂପୀ ଅକୁଂସ ବଧ କରିଥିଲେ ଏହି କାରଣରୁ ଏହି ଏକାଦଶୀର ନାମ ପାପାନକୁଶା ଏକାଦଶୀ କୁହାଯାଏ। ଏହି ପାପାନୁକୁଶା ଏକାଦଶୀ ଦିନ ମୌନ ରହି ଭଗବତ ଗୀତା ସ୍ମରଣ କରାଯାଏ। ଏହା ସହିତ ଭୋଜନ ପାଇଁ ଏକ ନିୟମ ମଧ୍ୟ ଅଛି। ଯଦି ଏହି ଦିନ ଭଗବାନଙ୍କ ଉପାସନା ପବିତ୍ର ମନରେ କରାଯାଇଥାଏ ତେବେ ବ୍ୟକ୍ତିର ମନ ଏହା ଦ୍ୱାରା ଶୁଦ୍ଧ ହୋଇଯାଏ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଯଦି ଜଣେ ଏହି ଏକାଦଶୀରେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ଏବଂ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତି ବା ଆରାଧନା କରନ୍ତି ତେବେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସୁଖ ଓ ସମୃଦ୍ଧି ପ୍ରାପ୍ତି କରିଥାଏ। ଏହା ସହିତ ବୈକୁଣ୍ଠଧାମ ପ୍ରାପ୍ତି ହୋଇଥାଏ।

ପାପାନୁକୁଶା ଏକାଦାଶୀର ମହତ୍ୱ।

ଏହି ଉପବାସ ଅତ୍ୟନ୍ତ ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥାଏ। ଏହି ଏକାଦଶୀ ଉପବାସ କେବଳ ବ୍ରତୀ ବ୍ୟକ୍ତି ମାନଙ୍କୁ ନୁହେଁ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଲାଭ ଦେଇଥାଏ। ଏହି ଏକାଦଶୀରେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ପଦ୍ମନାଭ ଧର୍ମ ପୂଜା କରାଯାଏ। ଏହା ଜଣଙ୍କର ମନକୁ ଶୁଦ୍ଧ କରିଥାଏ। ଏହି ଉପବାସ ପାଳନ କରି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜର ପାପର ପ୍ରାୟଶ୍ଚିତ ମଧ୍ୟ କରିପାରିବ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ପାପାନୁକୁଶା ଏକାଦଶୀରେ ଉପବାସ କରିବା ଦ୍ୱାରା ମାତା, ପିତା ଏବଂ ବନ୍ଧୁଙ୍କ ପିଢ଼ି ମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ମୁକ୍ତି ପ୍ରାପ୍ତି ହୋଇଥାଏ।

Google

ଯଦି ଏହି ଦିନ ଉପବାସ କରାଯାଏ ତ ତେବେ ଏହା ବହୁତ ଉତ୍ତମ ହୋଇଥାଏ। ଏହି ଦିନ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ସାତ୍ଵିକ ଭୋଜନ କରାଯାଏ । ଏହି ଦିନ ଭାତ ବା ଚାଉଳରେ ରନ୍ଧା ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ। ରାତିରେ ପୂଜା କରି ଉପବାସ ଖୋଲିବାର ଏକ ବିଶେଷ ଗୁରୁତ୍ୱ ରହିଛି। ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ଉପବାସ ଦିନ କାହା ଉପରେ କ୍ରୋଧ ନକରିବାକୁ। କଥାପୌରାଣିକ କାହାଣୀ ଅନୁସାରେ ଥରେ ବିନ୍ଧ୍ୟାଚଳ ପର୍ବତ ଉପରେ ଏକ ବହୁତ କ୍ରୁର ଶିକାରୀ କ୍ରୋଧନା ରହୁଥିଲା। ସେ ତାଙ୍କ ସମଗ୍ର ଜୀବନରେ କେବଳ ମନ୍ଦ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲା। ଜୀବନର ଶେଷ ଦିନରେ ଯମରାଜ ତାଙ୍କୁ ନେବାକୁ ଜଣେ ଦୂତ ପଠାଇଥିଲେ।କ୍ରୋଧ ମୃତ୍ୟୁକୁ ବହୁତ ଭୟ କରୁଥିଲା । ସେ ଅଙ୍ଗରା ନାମକ ଜଣେ ଋଷି ପାଖକୁ ଯାଇ ତାଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ ପାଇଁ ଭିକ୍ଷା ମାଗିଲା ଏବଂ ଋଷି ତାଙ୍କୁ ପାପାନୁକୁଶା ଏକାଦଶୀ ବିଷୟରେ କହିବା ସହିତ ଅଶ୍ୱିନ ମାସର ଶୁକ୍ଳପକ୍ଷ ଏକାଦଶୀରେ ଉପବାସ ରଖିବାକୁ ମଧ୍ୟ କହିଥିଲେ। କ୍ରୋଧ ନକରି, ପବିତ୍ର ମନରେ, ବିଶ୍ୱାସରେ ଏବଂ ଭକ୍ତି ଭାବନାରେ ପାପାନୁକୁଶା ଏକାଦଶୀ ବ୍ରତ ରଖିଲା ଏବଂ ଶ୍ରୀ ହରି ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ପୂଜା କରିଲା। ଏହି ଉପବାସର ପ୍ରଭାବରେ ତାଙ୍କର ସମସ୍ତ ଜମା ହୋଇଥିବା ପାପ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇ ଏବଂ ତାକୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଗଲା।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଏହି ଆର୍ଟିକିଲଟି ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ କରିବା ସହିତ ଏହାକୁ ସେଆର କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ପୋଷ୍ଟ ପାଇଁ ଆମ page କୁ ଲାଇକ କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଭକ୍ତିରେ ଥରେ କମେଣ୍ଟ ବାକ୍ସରେ ” ଜୟ ଲକ୍ଷ୍ମୀନାରାୟଣ ” ଅବଶ୍ୟ ଲେଖି ଦିଅନ୍ତୁ। ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ କୃପା ହେଲେ ଆପଣଙ୍କ ଘର ପରିବାର ସୁଖ ଶାନ୍ତିରେ ଭରି ଉଠିବ ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *