Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

ଦଶହରା ଦିନ ସକାଳେ ନଡ଼ିଆରେ କରନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ, ଶୀଘ୍ର ଋଣରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବେ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଶୁଭ ଦିନରେ ଶ୍ରୀଫଳ (ନଡ଼ିଆ) ଭଗବାନଙ୍କୁ ଅର୍ପଣ କରାଯାଏ। ଏହା ସହିତ ଏହି ନଡ଼ିଆକୁ ଭଗବାନଙ୍କୁ ଅର୍ପଣ କରି ସାରିବା ପରେ ଏହାକୁ ଭାଙ୍ଗି ସମସ୍ତଙ୍କୁ ପ୍ରସାଦ ଭାବରେ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଏ। ଏମିତି କରିବା ଦ୍ୱାରା ଭଗବାନଙ୍କ କୃପା ମିଳିବା ସହିତ ଦୁଃଖ ଏବଂ ଋଣରୁ ମଧ୍ୟ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ। ଏମିତିରେ ଦଶହରା ପବିତ୍ର ପାର୍ବଣରେ ନଡ଼ିଆ ସହିତ ଜଡ଼ିତ କିଛି ଉପାୟ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଋଣରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳି ପାରିବ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଆଜି ଆପଣଙ୍କୁ ନଡିଆ ସହିତ ଜଡିତ କିଛି ଉପାୟ ବିଷୟରେ ଜଣେଇବୁ।

ପ୍ରଥମ ଉପାୟ:- ଦଶହରା ଦିନ ସକାଳେ ଚାମେଲି ତେଲ ଏବଂ ସିନ୍ଦୁର ମିଶ୍ରଣ କରି ନଡ଼ିଆ ଉପରେ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀ ଗଣେଶଙ୍କର ପ୍ରତୀକ ଅର୍ଥାତ ସ୍ବାସ୍ତିକ ଚିହ୍ନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ। ଏହାପରେ କିଛି ଲଡୁ କିମ୍ବା ଗୁଡ଼-ଡାଲିର ପ୍ରସାଦ ନେଇ ଭଗବାନ ହନୁମାନଙ୍କ ମନ୍ଦିରରେ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ। ଏଥି ସହିତ ପବିତ୍ର ମନରେ ଋଣମୋଚକ ମନ୍ତ୍ର ପାଠ କରନ୍ତୁ। ଏଥିରେ ଆପଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ଉପରେ ଥିବା ଋଣର ଭାର ଶୀଘ୍ର ଦୂର ହୋଇଯିବ।

Google

ଦ୍ୱିତୀୟ ଉପାୟ:- ବାସ୍ତୁ ଅନୁସାରେ, ଦଶହରା ଦିନ ସକାଳେ ସ୍ନାନ କରିସାରିବା ପରେ ପରିଷ୍କାର ବସ୍ତ୍ର ପରିଧାନ କରନ୍ତୁ। ଏହା ପରେ ନିଜର ଲମ୍ବ ସହିତ ସମାନ ଏକ କଳା ସୂତା ନିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ନଡ଼ିଆରେ ଗୁଡ଼ାଇ ଦିଅନ୍ତୁ। ଏହା ପରେ ଏହି ନଡ଼ିଆକୁ ପୂଜାପାଠ ଘରେ ରଖି ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରନ୍ତୁ। ପରେ ଏହାକୁ ପ୍ରବାହିତ ପାଣିରେ ଭସେଇ ଦିଅନ୍ତୁ। ଏଥିରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଶୀଘ୍ର ଋଣରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିବ।

ତୃତୀୟ ଉପାୟ :- ନଡ଼ିଆ ଉପରେ ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର ୧୦୦ ମିଟର କପଡା ଗୁଡ଼ାଇ ରଖନ୍ତୁ। ଏହା ପରେ ଏକ ଚତୁର୍ଥାଂଶ ମିଠା ନିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ପ୍ରଭୁ ରାମଙ୍କ ମନ୍ଦିରରେ ଅର୍ପଣ କରି ପ୍ରାର୍ଥନା କରନ୍ତୁ। ଏଥିରେ ବ୍ୟବସାୟରେ ଉନ୍ନତି ମିଳିବା ସହିତ ଆୟର ନୂତନ ପନ୍ଥା ଯୋଗାଇବ।

ଚତୁର୍ଥ ଉପାୟ:- ନଡ଼ିଆକୁ ଏକ ଲାଲ ରଙ୍ଗର କପଡ଼ାରେ ଗୁଡ଼ାଇ ଦିଅନ୍ତୁ। ଏହା ପରେ ଏହାକୁ ପ୍ରବାହିତ ପାଣିରେ ପ୍ରବାହିତ କଲାବେଳେ ଆପଣଙ୍କର ଇଚ୍ଛାକୁ ସାତଥର କୁହନ୍ତୁ। ଏହା ସହିତ ଆପଣଙ୍କର ଇଚ୍ଛା ଶୀଘ୍ର ପୂରଣ ହେବା ସହିତ ଜୀବନର ପ୍ରତ୍ୟେକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସଫଳତା ହାସଲ ହେବ।

ପଞ୍ଚମ ଉପାୟ:- ଯଦି କାହାର ରାଶିଫଳରେ କାଳସର୍ପ ଦୋଷ ଅଛି ତେବେ ଦଶହରା ଦିନ ସକାଳେ ଶୁଖିଲା ନଡ଼ିଆ କିମ୍ବା କଳା ଏବଂ ଧଳା କମ୍ବଳ ଦାନ କରନ୍ତୁ। ଏମିତି କରିବା ଦ୍ୱାରା କୁଣ୍ଡଳୀର ଦୋଷ ଦୂର ହେବା ସହିତ ଜୀବନରେ ସୁଖ ସମୃଦ୍ଧତା ଏବଂ ସୁଖର ଲହରୀ ଆସିବ।

ଷଷ୍ଠ ଉପାୟ:- ଏକ ନଡ଼ିଆକୁ ଏକ କଳା କପଡ଼ାରେ ଗୁଡ଼ାଇ ଦିଅନ୍ତୁ। ଏହା ପରେ ୧୦୦-୧୦୦ଗ୍ରାମ ମୁଗ ଡାଲି, କଳା ତିଳ ଏବଂ ୧ କିଲୋ ହରଡ଼ ଡାଲି ନିଅନ୍ତୁ। ସବୁ ଜିନିଷକୁ ପ୍ରବାହିତ ଜଳକୁ ପ୍ରବାହିତ କରନ୍ତୁ। ଏହା ଶନି ଏବଂ ରାହୁ ଦୋଷାକୁ ଦୂର କରିବା ସହିତ ଜୀବନରେ ଚାଲିଥିବା ଅସୁବିଧା ମଧ୍ୟ ଦୂର କରିବ। ଅଜାଣତରେ ଭୟ କରୁଥିବା ଭୟରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବେ। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଯେଉଁ ଲୋକ ମାନଙ୍କର କାମ ହେଉ ହେଉ ଖରାପ ହୋଇଯାଇଥାଏ ସେମାନଙ୍କୁ ଲାଭ ମଧ୍ୟ ମିଳିବ।

Google

ସପ୍ତମ ଉପାୟ :- ଦଶହରା ଦିନ ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ନଡ଼ିଆକୁ ନିଜ ମୁଣ୍ଡ ପାଖରେ ରଖି ଶୁଅନ୍ତୁ। ତାପରେ ଦଶହରା ଦିନ ସକାଳେ ସେହି ନଡ଼ିଆକୁ ପାଣିରେ ପ୍ରବାହିତ କରିବା ସମୟରେ ‘ ଓଁ ରାମଦୁତାୟ ନମଃ’ ମନ୍ତ୍ର ଜପ କରନ୍ତୁ। ଏହା ଜୀବନରେ ଚାଲିଥିବା ଅସୁବିଧାକୁ ଦୂର କରିବ। ଏଥି ସହିତ ଆଗକୁ ଆସୁଥିବା ଅସୁବିଧା ଏବଂ ସଙ୍କଟରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିବ।

ଅଷ୍ଟମ ଉପାୟ:- ଦଶହରା ଦିନ ନଡ଼ିଆ ସହିତ ମାଲକ୍ଷ୍ମୀ ଏବଂ ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତୁ। ପୂଜା ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ ସେହି ନଡ଼ିଆକୁ ନିଜ ଲକରରେ ରଖନ୍ତୁ। ରାତି ସମୟରେ ରାମ ମନ୍ଦିରରେ ସେହି ନଡ଼ିଆ ଅର୍ପଣ କରି ତାଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରନ୍ତୁ। ଏମିତି କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆର୍ଥିକ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ମଜବୁତ କରିବାରେ ସହାୟକ ହେବ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଏହି ଆର୍ଟିକିଲଟି ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ ଓ ସେଆର କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ପୋଷ୍ଟ ପାଇଁ ଆମ page କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ । ଭକ୍ତିରେ ଥରେ କମେଣ୍ଟ ବାକ୍ସରେ ” ଜୟ ମା ଦୁର୍ଗା ” ଅବଶ୍ୟ ଲେଖି ଦିଅନ୍ତୁ । ମାତା ଦୁର୍ଗାଙ୍କ କୃପା ହେଲେ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନର ସବୁ ଦୁଃଖ କଷ୍ଟ ଦୂର ହୋଇ ଯିବ ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *