Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

ଦଶହରା ବିଶେଷ -ଏହିଦିନ କରିବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହି କାମ

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

ଭାରତରେ ପର୍ବପର୍ବାଣୀକୁ ବହୁତ ଆଡ଼ମ୍ବର ସହିତ ପାଳନ କରାଯାଏ। ଯଦି ଆମେ ଦଶହରା ବିଷୟରେ କହିବା , ତେବେ ଏହାକୁ ନବରାତ୍ରୀ ପରେ ପାଳନ କରାଯାଏ। ଏହାକୁ ବିଜୟାଦଶମୀ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ।ପଡ଼ିଆ ଏବଂ ପାର୍କରେ ନଅ ଦିନ ପାଇଁ ରାମଲୀଳା ଖେଳାଯାଏ। ଏହା ପରେ ରାବଣ , କୁମ୍ଭକର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ମେଘନାଦଙ୍କର ବୃହତ ପୁତ୍ତଳିକା ଦାହ କରାଯାଏ। ଲୋକମାନେ ଉତ୍ସୁକତାର ସହିତ ରାବଣ ପୋଡି ଦେଖିବା ପାଇଁ ଯାଆନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ବାସ୍ତୁ ଏବଂ ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ , ଏହି ଦିନ କିଛି ପାରମ୍ପାରିକ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଘରେ ସୁଖ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତାର ସଂଚାର ହୋଇଥାଏ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ସେହି କାର୍ଯ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା।

ଦଶହରା ଦିନ ସକାଳୁ ଶୀଘ୍ର ଉଠି ସ୍ନାନ କରି ସ୍ୱଚ୍ଛ ବସ୍ତ୍ର ପରିଧାନ କରନ୍ତୁ। ତାପରେ ଭଗବାନ ରାମ , ଭଗବାନ ଲକ୍ଷ୍ମଣ , ମାତା ସୀତା , ଭଗବାନ ହନୁମାନ , ବାହନ, ଶସ୍ତ୍ର ଏବଂ ଶମି ଗଛକୁ ପୂଜା କରାଯିବା ଉଚିତ।

ଯେଉଁ ଲୋକମାନେ ରାବଣ ପୋଡି ଦେଖିବାକୁ ଯାଆନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କୁ ଘରୁ ବାହାରିବା ପୂର୍ବରୁ ନିଜ କପାଳରେ ତିଲକ ଲଗାଇ ଯିବା ଉଚିତ।

Google

ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଜହ୍ନିର ପକୁଡି ଏବଂ ଗୁଲୁଗୁଲା ତିଆରି କରି ଖିଆଯାଏ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ , ସମସ୍ତେ ପରସ୍ପରକୁ ମିଠା ଖୁଆଇ ଏହି ପର୍ବର ଆନନ୍ଦ ପାଳନ କରନ୍ତି। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ , ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ସମ୍ପର୍କୀୟମାନଙ୍କୁ ମିଠା ଖୁଆଇ ତାଙ୍କୁ ଅଭିବାଦନ ଜଣାଇପାରିବେ।

ଘରକୁ ଫେରିବା ସମୟରେ ଶମି ପତ୍ର ଆଣି ଫେରିବା ଉଚିତ। ଏଥି ସହିତ ନିଜର ସମ୍ପର୍କୀୟ ଏବଂ ବନ୍ଧୁମାନଙ୍କୁ ପତ୍ର ଦେଇ ଦଶହରାର ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇବା ଉଚିତ। ନିଜ ଠାରୁ ବଡ଼ ମାନଙ୍କର ପାଦ ଛୁଇଁ ଆଶୀର୍ବାଦ ନେବା ଉଚିତ। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଛୋଟ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଟଙ୍କା , ବସ୍ତ୍ର କିମ୍ବା ଉପହାର ଦଶହରା ଅବସରରେ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ।

ଯେଉଁ ଲୋକମାନେ ରାବଣ ପୋଡି ଦେଖିବା ପରେ ଘରକୁ ଫେରନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କୁ ଘରକୁ ଆରତୀ କରି ସ୍ୱାଗତ କରାଯିବା ଉଚିତ।

ଦଶହରା ଦିନ ଦୁର୍ଗା ସପ୍ତଶତୀ କିମ୍ବା ଚଣ୍ଡୀ ପାଠ କରାଯିବା ଉଚିତ। ଏହାଦ୍ୱାରା ଶୁଭ ଫଳ ପ୍ରାପ୍ତି ହୋଇଥାଏ।

ଦଶହରା ଦିନ ଘରକୁ ଅନ୍ଧକାର ରଖିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ , ଘରକୁ ଦୀପ , ମହମବତୀ ଇତ୍ୟାଦିରେ ସଜାଇବା ଉଚିତ। ଏହା ସହିତ ଅଶ୍ଵତଥ , ଶମି ଏବଂ ବର ଗଛ ତଳେ ଏବଂ ମନ୍ଦିରରେ ଦୀପ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଜଳାଇବା ଉଚିତ।

Google

ଏହି ପବିତ୍ର ଦିନରେ ମନ୍ଦ ଉପରେ ଭଲ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଥିଲା। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ଦିନରେ ସତ୍ୟର ପଥ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ଶପଥ ନେବା ଉଚିତ। ଏହା ସହିତ ନିଜ ଭିତରୁ ମନ୍ଦ ଏବଂ କ୍ରୋଧକୁ ଶେଷ କରି ସମସ୍ତଙ୍କ ସହିତ ପ୍ରେମ ଏବଂ ବନ୍ଧୁତା ସହିତ ରହିବା ଉଚିତ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଏହି ଆର୍ଟିକିଲଟି ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ କରିବା ସହିତ ଏହାକୁ ସେଆର କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ନୂଆ ନୂଆ ପୋଷ୍ଟ ପାଇଁ ଆମ page କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ । ଭକ୍ତିରେ ଥରେ କମେଣ୍ଟ ବାକ୍ସରେ ” ଜୟ ଶ୍ରୀରାମ ” ଅବଶ୍ୟ ଲେଖି ଦିଅନ୍ତୁ ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *