Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

ନବରାତ୍ରୀ ୨୦୨୦ : ଭୁଲ ବଶତଃ କରିଥିବା ଉପବାସ ବା ବ୍ରତ ଭାଙ୍ଗିଗଲେ ଭୟଭୀତ ହୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ, ଏହି ଉପାୟ ଗୁଡିକ ଆପଣାନ୍ତୁ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

ନବରାତ୍ରୀ ସମୟ ମାଙ୍କ ଭକ୍ତମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବିଶେଷ ମହତ୍ତ୍ୱ ରଖେ। ଏହି ନଅ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ମା ଦୁର୍ଗାଙ୍କର ବିଭିନ୍ନ ରୂପକୁ ପୂଜା କରାଯାଏ । ମା ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇବା ପାଇଁ ଏହି ସମୟ ସବୁଠାରୁ ଉପଯୁକ୍ତ। ନବରାତ୍ରୀ ସମୟରେ ଭକ୍ତମାନେ ମାତାଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରନ୍ତି ଏବଂ ଉପବାସ ମଧ୍ୟ ରଖନ୍ତି ।

ଧାର୍ମିକ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ଭଗବାନ ଏବଂ ଦେବୀଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇବା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଉପବାସ ରଖାଯାଏ। ଭୁଲ କିମ୍ବା ଅଜାଣତରେ ଭୁଲ୍ ହେତୁ ଅନେକ ଥର ଉପବାସ ଭଙ୍ଗ ହୋଇଯାଇଥାଏ କିମ୍ବା ଭାଙ୍ଗିଯାଇଥାଏ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଭୁଲ୍ ହୋଇଯାଏ ତେବେ ଆପଣ ଏହି ଉପାୟ ଗୁଡିକ ସାହାଯ୍ୟରେ କ୍ଷମା ମାଗିପାରିବେ।

ଆପଣ ଯେଉଁ ଦିନ ଉପବାସ କରିଛନ୍ତି ସେହି ଦିନ ଆପଣଙ୍କର ଉପବାସ ଭଙ୍ଗ ହୋଇଯାଉଛି ତ ସେହି ଦେବା ଦେବୀଙ୍କର ପୂଜା କରିବା ସମୟରେ କ୍ଷମା ମାଗିନିଅନ୍ତୁ।

Google

ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଯେଉଁ ଦେବୀ କିମ୍ବା ଦେବତାଙ୍କ ଉପବାସ ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଛି ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଘରେ ଯଜ୍ଞ ନିଶ୍ଚୟ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଆପଣ ନିଜ ଭୁଲ ପାଇଁ କ୍ଷମା ମାଗନ୍ତୁ । ଯଜ୍ଞ ପରେ ପ୍ରାର୍ଥନା କରନ୍ତୁ ଏବଂ କୁହନ୍ତୁ ଯେ ଯେଉଁ ଉପବାସ ଆମ ଦ୍ୱାରା ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଥିଲା ଆମର ଭୁଲ ତ୍ରୁଟି ଦୂର କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଉପବାସ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କରନ୍ତୁ।

ଆପଣ ଏହି ଭୁଲକୁ ସୁଧାରିବା ପାଇଁ ଆପଣ ସେହି ଦେବୀ ବା ଦେବତାଙ୍କର ଏକ ପ୍ରତିମା ତିଆରି କରିବା ଉଚିତ୍। ଏହା ପରେ କ୍ଷୀର, କଦଳୀ, ମହୁ ଏବଂ ଚିନି ମିଶାଇ ଏହାକୁ ପଞ୍ଚାମୃତ ବନାନ୍ତୁ ଏଥିରେ ଏହି ପ୍ରତିମାକୁ ସ୍ନାନ କରାନ୍ତୁ।

ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଯେଉଁ ଦେବା ଦେବୀଙ୍କର ବ୍ରତ ଭଙ୍ଗ ହୋଇଛି ତାଙ୍କର ବିଶେଷ ମନ୍ତ୍ର ପାଠ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ତାଙ୍କର ପୂଜା କରନ୍ତୁ।

Google

ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଠାରୁ ଏପରି ଭୁଲ୍ ହୋଇଯାଉଛି  ତେବେ ଆପଣ ଜଣେ ଜ୍ଞାନୀ ପଣ୍ଡିତଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବା ଉଚିତ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଦାନ କାର୍ଯ୍ୟ ବିଷୟରେ ପଚାରିବା ଉଚିତ୍। ଦାନ ଧର୍ମର ସାହାଯ୍ୟରେ ଆପଣ ପୂଣ୍ୟ ପ୍ରାପ୍ତ କରି ଦେବୀ ଦେବତାଙ୍କୁ କ୍ଷମା ମାଗି ପାରିବେ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଏହି ଆର୍ଟିକିଲଟି ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ କରିବା ସହିତ ଏହାକୁ ସେଆର କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଭକ୍ତିରେ ଥରେ କମେଣ୍ଟ ବାକ୍ସରେ ” ଜୟ ମା ଦୁର୍ଗା ” ଅବଶ୍ୟ ଲେଖି ଦିଅନ୍ତୁ । ମାତା ଦୁର୍ଗାଙ୍କ କୃପା ହେଲେ ଆପଣଙ୍କର ସବୁ ଦୁଃଖ କଷ୍ଟ ଦୂର ହୋଇ ଯିବ ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *