Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

କୁକୁର ରଖିବା ଦ୍ୱାରା ହୃଦ୍ ରୋଗରୁ ମଧ୍ୟ ମୁକ୍ତି ମିଳିପାରେ, ଜାଣନ୍ତୁ କୁକୁର ରଖିବାର ଲାଭ କ’ଣ ?

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

ଅନେକ ଲୋକ ଗୃହପାଳିତ ପଶୁମାନଙ୍କୁ ନିଜ ଘରେ ରଖିବାକୁ ବହୁତ ପସନ୍ଦ କରିଥାନ୍ତି । ଲୋକମାନେ କୁକୁର, ବିଲେଇଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଠେକୁଆ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରଖିଥାନ୍ତି । ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ନିଜ ଘରେ ଅନ୍ୟ ପଶୁମାନଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା କୁକୁର ରଖିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରିଥାନ୍ତି । କୁକୁରକୁ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିର ସବୁଠାରୁ ଭଲ ବନ୍ଧୁ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ । କୁକୁର ରଖିଥିବା ଲୋକମାନେ ଏହି କଥା ଭଲ ଭାବରେ ଜାଣିଥିବେ ସେମାନଙ୍କ କୁକୁର ତାଙ୍କୁ କେତେ ଆରାମ ଓ ଖୁସି ଦେଇଥାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏହି କଥା ସହିତ ଅନେକ ଲୋକ ଏହା ଜାଣିନଥିବେ କୁକୁରର ସମ୍ବଦ୍ଧ ସିଧାସଳଖ ସେମାନଙ୍କ ହୃଦୟ ସହିତ ଜଡିତ ଅଛି । କୁକୁର ରଖିଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ଖବର ଏକ ଖୁସି ଖବର ପରି ଅଟେ । ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଏହା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ହୃଦଘାତ ( heart attack ) ଅର୍ଥାତ୍ ହୃଦଘାତକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ କୁକୁର ରଖିବା ଲାଭଦାୟକ ହୋଇପାରେ । କୁକୁର ରଖିବା ଦ୍ୱାରା ହୃଦ୍‌ଘାତ ( heart attack ) ଏବଂ ଷ୍ଟୋକରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଥିବା ରୋଗୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରେ । ଏହା ମଧ୍ୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି କୁକୁର ରଖିବା ଦ୍ୱାରା କେବଳ ହୃଦ୍‌ରୋଗ ନୁହେଁ ବରଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅନେକ ରୋଗର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ କମିଯାଇଥାଏ ।

Google

ମାନସିକ ଚାପରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ ।

ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁସାରେ, ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ମାନସିକ ଚାପରେ ଥାଆନ୍ତି, ତେବେ କୁକୁର ସହିତ ସମୟ ବିତାଇବା ଭଲ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପାରେ । କୁକୁରମାନେ ମଣିଷର ମାନସିକ ଚାପକୁ ହ୍ରାସ କରଥାଏ, ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ହୃଦୟ ସହିତ ଜଡିତ ରୋଗ ହୃଦଘାତର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ କମିଯାଇଥାଏ । ଏଥି ସହିତ, ଗୃହପାଳିତ କୁକୁର ସହିତ ରହୁଥିବା ହୃଦୟ ରୋଗୀଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମୃତ୍ୟୁ ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ କମ୍ ରହି ଥାଏ । କୁକୁର ରଖିଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ସେହି ଲୋକଙ୍କ ସହିତ ତୁଳନା କରାଯାଇଛି, ଯେଉଁ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ହୃଦଘାତ କିମ୍ବା ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍ ପଡି ନାହିଁ । ଏକ ପୋଷା କୁକୁର ସହିତ ରହୁଥିବା ହୃଦ୍ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ମୃତ୍ୟୁ ଆଶଙ୍କା ୩୩% କମ୍ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି । କୁକୁର ନିଜ ମାଲିକର ସବୁଠାରୁ ଭଲ ବନ୍ଧୁ ଅଟେ । ନିଜର ନିସ୍ୱାର୍ଥପର ପ୍ରେମ ସହିତ ସେ ଆପଣଙ୍କ ମାନସିକ ଚାପକୁ ଦୂରରେ ରଖିଥାଏ ।

ରକ୍ତଚାପ (Blood Pressure) ଭଲ ରହିବ ।

Google

 

ଅନେକ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଏହି କଥା ଜଣାପଡିଛି କୁକୁର ରଖିଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କ ରକ୍ତଚାପ, କୁକୁର ନ ରଖୁଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କ ତୁଳନାରେ କମ୍ ହୋଇଥାଏ । ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି କୁକୁରମାନେ ଆମ ଶରୀର ଉପରେ ସକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନେ ଆମକୁ ଶାନ୍ତ କରିଦେଇ ଥାନ୍ତି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପୋଷା କୁକୁରକୁ ବୁଲାଇବା ଏବଂ ଚାଲିବା କାରଣରୁ ଆମର ଭଲ ବ୍ୟାୟାମ ହୋଇଯାଇଥାଏ । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଆମ ଶରୀର ମଧ୍ୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଫିଟ୍ ରହିଥାଏ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଗୃହପାଳିତ ପଶୁମାନଙ୍କୁ ଛୁଇଁବା ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ଏକ ବିଶେଷ ପ୍ରଭାବ ହୋଇଥାଏ, ଯାହା ଶରୀର ଉପରେ ସକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ । ଏଥି ସହିତ କୁକୁର ରଖୁଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କଠାରେ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ଏବଂ ଟ୍ରାଇଗ୍ଲେସିରାଇଡର ସ୍ତର ମଧ୍ୟ କମ୍ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି ।

ମଧୁମେହର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ କମ୍ ହୋଇଥାଏ ।

ବୌଜ୍ଞାନିକମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯଦି ଆପଣ ଗୋଟିଏ କୁକୁର ରଖୁଥାନ୍ତି, ତେବେ ମଧୁମେହ ରୋଗୀମାନେ କୁକୁର ସହିତ ସକ୍ରିୟ ଜୀବନ ଶୈଳୀ ଗ୍ରହଣ କରି ନିଜକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିପାରିବେ । କୁକୁର ସହିତ ମଜା କରିବା କିମ୍ବା ବୁଲିବାକୁ ଯିବା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ସାହାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଦୌଡିବା ଏବଂ ଚାଲିବା କାରଣରୁ ଓଜନ ମଧ୍ୟ ବଢ଼ିଥାଏ ନାହିଁ ଏବଂ ଶରୀର ଫିଟ୍ ଏବଂ ସକ୍ରିୟ ରହିଥାଏ ।

Google

ସାମାଜିକ ଜୀବନରେ ଉନ୍ନତି ଆସିଥାଏ ।

ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅନୁଯାୟୀ, ଗୃହପାଳିତ ପଶୁ ରଖିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ସାମାଜିକ ଜୀବନରେ ଉନ୍ନତି ଆସିପାରେ । ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି କୁକୁର ରଖୁଥିବା ଲୋକମାନେ ସର୍ବଦା ବୁଲିବାକୁ ଯାଆନ୍ତି, ଏହି ସମୟରେ, ସେମାନେ ପାର୍କରେ କିମ୍ବା ଗୋଷ୍ଠୀରେ କୌଣସି ସ୍ଥାନକୁ ଯାଆନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଭେଟ ହୋଇଥାନ୍ତି । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆପଣଙ୍କ ପରିଚୟ ଏବଂ ବନ୍ଧୁତା ବଢ଼ିଥାଏ ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଏହି ଆର୍ଟିକିଲଟି ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ କରିବା ସହିତ ଏହାକୁ ସେଆର କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଏହାକୁ ଶେଷ ଯାଏଁ ପଢି ଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ । ଆପଣଙ୍କ ଦିନଟି ଶୁଭ ହେଉ ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published.