Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

୧୬ ଅକ୍ଟୋବର ଦିନ ଅଧିକମାସ ଶେଷ ହେବ , ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ଦିନ କଣ କରିବେ , କଣ ନ କରିବେ

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

ଅଧିକମାସ , ପୁରୁଷୋତ୍ତମ ମାସ ୧୬ ଅକ୍ଟୋବର ଦିନ ଆଶ୍ୱିନ କୃଷ୍ଣ ଅମାବାସ୍ୟା ଦିନ ଶେଷ ହେଉଛି। ଏକ ମାସ ଧରି ଯେଉଁ ଭକ୍ତମାନେ ଅଧିକମାସ ବ୍ରତ , ପୂଜା , ତପ କରୁଥିଲେ ,ସେମାନେ ପୁରୁଷୋତ୍ତମ ମାସ ବ୍ରତ ୧୬ ଅକ୍ଟୋବର ଦିନ ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବେ। ଏହି ଦିନ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କର ବିଶେଷ ଉପାସନା କରାଯାଏ ଏବଂ ସୁଖୀ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧ ଜୀବନ ପାଇଁ ଭଗବାନଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ନିଆଯାଏ।

କିପରି କରିବେ ପୁରୁଷୋତ୍ତମ ମାସର ବ୍ରତର ଉପାଧ୍ୟାନ:-

ଅଧିକମାସେ ତୁ ସମାପ୍ତେ ଶ୍ରୀ ଜନାର୍ଦ୍ଦନତୁଷ୍ଟୟେ ।

ତ୍ରୟସ୍ତିର ଶଦପୁପାଶ୍ଚ ଶର୍କରାଘୃତ ସଂଯୁକ୍ତାନ ।।

ନରକୋତାରଣାଥାର୍ୟ ମୟାଦାନମ ପ୍ରଦୀୟତେ ।

ଦାଶ୍ୟେ ପୁରୁଷୋତ୍ତମପ୍ରିତ୍ୟ ଗୃହାଣ ତ୍ୱଙ୍ଗ ଦିଜୋତମ ।

ମଳିନିଂ ପାପସ୍ୟ ବିଶୁଦ୍ଧୟର୍ଥେ ବାୟନଂ ସମ୍ପ୍ରଦାମ୍ୟହମ ।

Google

ଅଧିକମାସ ଶେଷରେ ଏଗୁଡିକର ଉପାଧ୍ୟାନ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ କରିବା ଉଚିତ , ତେବେ ଯାଇ ମାସ ସାରାରେ କରା ଯାଇଥିବା ବ୍ରତ , ତପ ଓ ପୂଜାପାଠର ଫଳାଫଳ ମିଳିବ। ଅଧିକମାସର ଶେଷ ଦିନରେ ସକାଳେ ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ପୂର୍ବରୁ ଉଠିବା ପରେ ସ୍ନାନଆଦି କରି ଭଗବାନ ସୂର୍ଯ୍ୟନାରାୟଣଙ୍କୁ ନାଲି ଫୁଲ , ଚନ୍ଦନ , ଅକ୍ଷତ ମିଶ୍ରିତ ପାଣି ଦ୍ୱାରା ଅର୍ଘ୍ୟ କରନ୍ତୁ। ଏହା ପରେ ଶ୍ରୀ ଗଣେଶଙ୍କର ପୂଜାପାଠ ଏବଂ ପଞ୍ଚାଙ୍ଗକର୍ମ ସମାପ୍ତ କରି  ସର୍ବତଭଦ୍ରମଣ୍ଡଳ ସ୍ଥାପନ କରି ଏଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ ଏକ ପ୍ରଧାନ କଳସ , ଚାରି ଦିଗରେ ଚାରୋଟି କଳସ ଏବଂ ପୂର୍ବାଦିକ୍ରମରୁ ୩୦ଟି କଳସ ସ୍ଥାପନ କରନ୍ତୁ। ଏହିପରି ଭାବରେ ୩୫ଟି କଳସରେ ରାଧାଙ୍କ ସହିତ ପୁରୁଷୋତ୍ତମ , ବାସୁଦେବ , ଜନାର୍ଦ୍ଦନଦି ନାମରେ ଦେବତାମାନଙ୍କୁ ସ୍ଥାପନ କରି ପୋଷାକ , ଦକ୍ଷିଣା ଅର୍ପଣ କରି ଯଜ୍ଞ ସମ୍ପନ୍ନ କରନ୍ତୁ। ପରେ ୩୩ଟି ମାଲପୁଆ ଏବଂ ମିଠାକୁ ଏକ ପିତ୍ତଳ ପାତ୍ରରେ ରଖି ନୈଭେଦ୍ୟ ଲଗାଇ ପ୍ରାର୍ଥନା କରି ବ୍ରାହ୍ମଣମାନଙ୍କୁ ଦାନ କରନ୍ତୁ।

ଓଁ ବିଷ୍ଣୁରୁପୀ ସହସ୍ରାଂସୁ ସର୍ବପାପପ୍ରଣାସନମ ।

ଏପୁପନ୍ନ ପ୍ରଦାନେମ ମମ ପାପମ ବ୍ୟପାହେତୁ ।।

ଏହା ପରେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରନ୍ତୁ:-

ଜସ୍ୟ ହସ୍ତେ ଗଦାଚକ୍ର ଗରୁଡ଼ୟସ୍ୟ ଭାହାନମ ।

ଶଙ୍ଖ କରତଳେ ୟସ୍ୟ ସ ମେ ବିଷ୍ଣୁ ପ୍ରସିଦତୁ ।।

Google

ଏହି ମନ୍ତ୍ର ସହିତ ଗୁଡ଼ , ଗହମ , ଘିଅ , ମିଠା , କଦଳୀ ,  ବସ୍ତ୍ର ଇତ୍ୟାଦି ବସ୍ତୁର ଦାନ , ଦକ୍ଷିଣା ସହିତ ଭଗବାନଙ୍କୁ ୩ ଥର ଅର୍ଘ୍ୟ ଦେଇ ଭଗବାନ ନାରାୟଣଙ୍କ ୩୩ ନାମ ଜପ କରନ୍ତୁ:-

ବିଷ୍ଣୁ , ଜିଷ୍ଣୁ , ମହାବିଷ୍ଣୁ , ହରି , କୃଷ୍ଣ , ଅଧକ୍ଷଜମ , କେଶଭମ , ମାଧବମ , ରାମ , ଅଚ୍ୟୁତମ , ପୁରୁଷୋତ୍ତମ , ଗୋବିନ୍ଦମ , ବାମନ , ଶ୍ରୀସମ , ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ , ବିଶ୍ୱସକ୍ଷୀନମ , ନାରାୟଣମ , ମଧୁରିପୁମ , ଅନିରୁଦ୍ଧମ , ତ୍ରିବିକ୍ରମମ , ବାସୁଦେବମ , ଜଗଦ୍ୟାନିମ , ଅନନ୍ତମ , ସେୟସନ୍ୟମ , ସଙ୍କର୍ଷଣମ , ପ୍ରଦ୍ୟୁମ୍ନ , ଦୈତାରି , ବିଶ୍ୱତୋମୂଖମ , ଜନାର୍ଦ୍ଦନମ , ଧରାଭାସମ , ଦାମୋଦରମ , ମଘାର୍ଦ୍ଦନମ , ଶ୍ରୀପତି ଚ ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଏହି ଆର୍ଟିକିଲଟି ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ କରିବା ସହିତ ଏହାକୁ ସେଆର କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଏମିତି ସବୁ ପୋଷ୍ଟ ପଢିବା ପାଇଁ ଆମ page କୁ Like କରନ୍ତୁ । ଭକ୍ତିରେ ଥରେ କମେଣ୍ଟ ବାକ୍ସରେ ନିଜ ଇଷ୍ଟ ଭଗବାନଙ୍କ ନାମ ଲେଖି ଦିଅନ୍ତୁ । ଧନ୍ୟବାଦ ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *