Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନରେ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ମଧୁରତା , ତେବେ ଗୁରୁବାର ଦିନ କରନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣିଛୁ ଯେ ଗୁରୁବାର ଦିନ ବୃହସ୍ପତିଙ୍କ ପାଇଁ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ହୋଇଥାଏ। ବୃହସ୍ପତି ଦେବଙ୍କୁ ଘରର ଦେବତା ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। କୁହାଯାଏ ଯେ ବୃହସ୍ପତିଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ଦ୍ୱାରା ବିବାହରେ ହେଉଥିବା ବିଳମ୍ବ କିମ୍ବା ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନରେ ହେଉଥିବା ସମସ୍ୟାର ସମାପ୍ତ ହୋଇଯାଏ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଗୁରୁବାର ଦିନ କିଛି ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଦ୍ୱାରା ଲୋକମାନଙ୍କୁ ବିଶେଷ ଲାଭ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ।

(୧) ଗୁରୁବାର ଦିନ ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ଏକାଠି ବସି ଭଗବାନ ବୃହସ୍ପତିଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତୁ। କୁହାଯାଏ ଯେ ଏଭଳି କରିବା ଦ୍ୱାରା ସମ୍ପର୍କରେ ସର୍ବଦା ମଧୁରତା ରହିଥାଏ। ମନେରଖନ୍ତୁ ପୂଜାରେ ବସିବା ପୂର୍ବରୁ ଉଭୟ ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବା ଉଚିତ।

(୨) ଗୁରୁବାର ଦିନ ପୂଜାପାଠ ସ୍ଥାନରେ ହଳଦିଆ କପଡା ଲଗାନ୍ତୁ ଏବଂ ଏଥିରେ ଲକ୍ଷ୍ମୀ-ନାରାୟଣଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି କିମ୍ବା ଫଟୋ ଲଗାନ୍ତୁ। ଏହା ପରେ ଗଙ୍ଗାଜଳକୁ ସିଞ୍ଚନ କରି ଏହାକୁ ଶୁଦ୍ଧ କରନ୍ତୁ। ଏହି ଉପାୟକୁ କରିବା ଦ୍ୱାରା ସକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଘରକୁ ଆସିଥାଏ।

Google

(୩) ଗୁରୁବାର ଦିନ ପତ୍ନୀ ଲାଲ ଚୁନୀକୁ ଘୋଡାଇ ହୁଅନ୍ତୁ , ଯାହାକୁ ସ୍ୱାମୀ କାନ୍ଧ ଉପରେ ରଖି ଗାମୁଛା କିମ୍ବା କପଡାରେ ବାନ୍ଧି ଦିଅନ୍ତୁ। ଏହା ପରେ ଦୁଇ ହାତ ଯୋଡିକରି ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ମାତାଙ୍କୁ ଧ୍ୟାନ କରନ୍ତୁ। କୁହାଯାଏ ଯେ ଏଭଳି କରିବା ଦ୍ୱାରା ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନରେ ଆସୁଥିବା ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ସମାପ୍ତ ହୋଇଯାଏ।

(୪) ଧନ ପାଇବା ପାଇଁ ଲକ୍ଷ୍ମୀ-ନାରାୟଣ ନିକଟରେ ରୂପାର ଏକ ମୁଦ୍ରା ରଖି ସେଥିରେ ସିନ୍ଦୁର ଲଗାଇ ଦିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ଏବଂ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ଧ୍ୟାନ କରନ୍ତୁ। ପୂଜା ସରିବା ପରେ ସେହି ମୁଦ୍ରାକୁ ଆପଣଙ୍କର ଲକରରେ ରଖିଦିଅନ୍ତୁ। ଏପରି କରିବା ଦ୍ୱାରା ଧନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ।

(୫) ଯଦି ଆପଣ ସୁଖ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତା ଚାହୁଁଛନ୍ତି , ତେବେ ଗୁରୁବାର ଦିନ ବିଷ୍ଣୁ ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ କେଶର ପକାଇ ଦେଶୀ ଘିଅର ଦୀପ ଜାଳନ୍ତୁ। ଏଭଳି କରିବା ଦ୍ୱାରା ଘରେ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ବାସ କରିବେ।

(୬) ଯଦି ବ୍ୟକ୍ତି ଚାକିରୀରେ ଉନ୍ନତି କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି , ତେବେ ପ୍ରତି ଗୁରୁବାର ଦିନ କଦଳୀ ଗଛର ମୂଳକୁ ପାଣି ଦିଅନ୍ତୁ। ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ କଦଳୀ ଗଛର ମୂଳରେ ପାଣି ଦେବା ପୂର୍ବରୁ ସେଥିରେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଟିକିଏ ହଳଦୀ ପକାଇବା ଉଚିତ।

Google

(୭) ଯଦି ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବାରମ୍ବାର ଝଗଡା କିମ୍ବା ବିଚାରରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ ରହିଥାଏ , ତେବେ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏକ ନାଲି ରଙ୍ଗର ସୂତା କିମ୍ବା ମୌଲି ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ। ପୂଜା ପରେ ସେହି ସୁତାକୁ ସ୍ୱାମୀ ସ୍ତ୍ରୀ ନିଜ ଡାହାଣ ହାତରେ ବାନ୍ଧି ନିଅନ୍ତୁ। ଏପରି କରିବା ଦ୍ୱାରା ସମ୍ପର୍କରେ ମଧୁରତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଏହି ଆର୍ଟିକିଲଟି ଯଦି ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ ଓ ଏହାକୁ ସେଆର କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ପୋଷ୍ଟ ପଢିବା ପାଇଁ ଆମ page କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ । ଏହାକୁ ଶେଷ ଯାଏଁ ପଢି ଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ । ଆପଣଙ୍କ ଦିନଟି ଶୁଭ ହେଉ ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *