Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

ଶନିବାର ରାତିରେ କରନ୍ତୁ ଏହି ଚମତ୍କାରୀ ଉପାୟ , ନିଜ ଭାଗ୍ୟକୁ ମୋତିପରି ଚମକାନ୍ତୁ

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

ଆପଣ ସମସ୍ତେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଜାଣିଥିବେ ଯେ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଅନେକ ଦେବାଦେବୀ ଅଛନ୍ତି , କିନ୍ତୁ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦେବାଦେବୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଦିନ ରହିଛି। କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଏସବୁ ଭିତରେ ଭଗବାନ ହନୁମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସପ୍ତାହର ଦୁଇ ଦିନ ରହିଛି ଯାହା ମଙ୍ଗଳବାର ଏବଂ ଶନିବାର ଅଟେ। କିନ୍ତୁ ଶନିବାର ଦିନକୁ ଏଥି ମଧ୍ୟରୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ , ଯାହା ଉଭୟ ହନୁମାନ ଏବଂ ଶନି ମହାରାଜଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଟେ। କାରଣ ଏହି ଦିନ ଆପଣ ଏହି ଉଭୟ ଦେବତାଙ୍କୁ ପୂଜା , ଉପାସନା କରି ପ୍ରସନ୍ନ କରିପାରିବେ ଏବଂ ଏହି କାରଣରୁ ଏହି ଦିନଟିକୁ ସପ୍ତାହର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଦିନ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ।

ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏହି ଦିନ ଆପଣ ବିଶେଷ ଉପାୟ କରି ଉଭୟ ଭଗବାନଙ୍କ କୃପା ପାଇ ପାରିବେ। ତେଣୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ସେହିପରି କିଛି ଉପାୟ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ , ଯାହା ରାମବାଣ ଉପାୟ ଅଟେ ଏବଂ ଏହାକୁ କେବଳ ଗୋଟିଏ ଦିନ ଅର୍ଥାତ ଶନିବାର ରାତିରେ କରାଯାଇ ପାରିବ। କିନ୍ତୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଏହି ଉପାୟକୁ କରିବା ସମୟରେ ସାବଧନତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ , ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଏହି ଉପାୟକୁ କରିବା ସମୟରେ ଆପଣଙ୍କୁ କେହି ଦେଖିବେ ନାହିଁ କିମ୍ବା ବାଧା ଦେବେ ନାହିଁ। ଏହି ଉପାୟକୁ ଥରେ କରିବା ପରେ ଦ୍ଵିତୀୟ ଥର କରିବାର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ , ଏହାଦ୍ୱାରା ଗୋଟିଏ କିମ୍ବା ଦୁଇଟି ନୁହେଁ ବରଂ ଶହ ଶହ ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ ହୋଇଥାଏ।

Google

ଶନିବାର ରାତିର ଉପାୟ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ସମସ୍ତ ସାମଗ୍ରୀ ଏକତ୍ରିତ କରିନିଅନ୍ତୁ। କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଆପଣଙ୍କୁ ଶନିବାର ରାତି ୧୧ ଟାରୁ ୧ ଟା ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଉପାୟକୁ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଏହା ସହିତ ଏହି ଉପାୟକୁ କରିବା ସମୟରେ ଭଗବାନ ହନୁମାନ ଏବଂ ଶନି ମହାରାଜଙ୍କୁ ଧ୍ୟାନ କରିବା ସହିତ , ସେମାନଙ୍କର ବିଜ ମନ୍ତ୍ରକୁ ମନେ ମନେ ଜପ କରାଯାଇପାରିବ।

ଉପାୟ ପାଇଁ ସାମଗ୍ରୀ:-

ଅଟା ଓ ଗୁଡ଼ ମିଶାଇ ୭ ଖଣ୍ଡ ଗୁଲୁଗୁଲା , ୭ ଖଣ୍ଡ ଅରଖ ଫୁଲ , ଟିକିଏ ସିନ୍ଦୁର , ୭ ଖଣ୍ଡ କାଷ୍ଟରର ତାଜା ପତ୍ର ଯେପରି ଖଣ୍ଡିତ ହୋଇ ନଥିବ ଗହମ ଅଟାରେ ସୁନ୍ଦୁର ମିଶାଇ ନିର୍ମିତ ଏକ ଦୀପ ଯେଉଁଥିରେ ସୋରିଷ ତେଲ ଏବଂ ନାଲି ସୁତାର ବତୀ ଦରକାର ।

ଏହିପରି କରନ୍ତୁ ଉପାୟ:-

ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଶୁକ୍ଳପକ୍ଷର ପ୍ରଥମ ଶନିବାର ଦିନ ଅଟା ଏବଂ ପୁରୁଣା ଗୁଡ଼କୁ ମିଶାଇ ମୋଟ ୭ଟି ଗୁଲୁଗୁଲା ଘରେ ସୋରିଷ ତେଲରେ ଛାଣନ୍ତୁ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଅରଣ୍ଡିର ସାତଟି ପତ୍ରର ଏକ ଥାଳି ତିଆରି କରନ୍ତୁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ସମସ୍ତ ସାତଟି ଗୁଲୁଗୁଲା ଥାଳିରେ ରଖିଦିଅନ୍ତୁ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ , ଏହି ଥାଳିରେ ସିନ୍ଦୁର ମିଶ୍ରିଣ କରି ନିର୍ମିତ କରିଥିବା ଦୀପକୁ ମଧ୍ୟ ରଖିଦିଅନ୍ତୁ। ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅର୍ଖର ଧଳା ଫୁଲକୁ ମଧ୍ୟ ସେହି ଥାଳିରେ ରଖିଦିଅନ୍ତୁ।

Google

ଏହା ପରେ ଆପଣ ଏହି ସମସ୍ତ ସାମଗ୍ରୀକୁ ଏକ ନିର୍ଜନ ଛକରେ ରଖିଦିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ତାପରେ ଛକରେ ରଖିବା ପରେ ଥାଳି ଉପରେ ରଖାଯାଇଥିବା ଦୀପକୁ ଜାଳି ଦିଅନ୍ତୁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ହାତ ଯୋଡି ଆପଣଙ୍କର ସମସ୍ତ ଅସୁବିଧା କିମ୍ବା ଇଚ୍ଛା ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହା ପରେ ୭ ଥର ସେହି ଥାଳିର ପରିକ୍ରମା କରନ୍ତୁ। କିନ୍ତୁ ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଏହି ଉପାୟକୁ ପରେ ଯାଉଥିବା ସମୟରେ ପଛକୁ ବୁଲି ଦେଖିବେ ନାହିଁ ଏବଂ କେହି ଡାକିଲେ ମଧ୍ୟ ଶୁଣିବେ ନାହିଁ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଏହି ଆର୍ଟିକିଲଟି ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ କରିବା ସହିତ ଏହାକୁ ସେଆର କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଭକ୍ତିରେ ଥରେ କମେଣ୍ଟ ବାକ୍ସରେ ” ଜୟ ହନୁମାନ , ଜୟ ଶନିଦେବ ” ଲେଖି ଦିଅନ୍ତୁ । ପ୍ରଭୁଙ୍କ କୃପା ହେଲେ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନରେ ଚାଲି ଥିବା ସବୁ ଦୁଃଖ କଷ୍ଟ ଦୂର ହୋଇ ଯିବ । ଏହାକୁ ଶେଷ ଯାଏଁ ପଢି ଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *