Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସ୍କୁଲକୁ ପଠାଇବା ପୂର୍ବରୁ ଏହି 5ଟି ଜିନିଷ ବିଷୟରେ ନିଶ୍ଚିତ ଜଣାଇ ଦିଅନ୍ତୁ,କାମରେ ଆସିବ ଏହି ସତର୍କତା

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

ଆଜି କରୋନାଙ୍କ ଭୟ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ବ୍ୟାପିଛି। ଭାରତ ସମେତ ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ଦେଶ ଉତ୍ସାହର ସହିତ କରୋନା ଟିକାକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୋଭିଡ଼-19 ଟିକା ସବୁ ଦେଶ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ନହୁଏ, ସେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାରର ସୁରକ୍ଷା ଉପରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଯତ୍ନ ନେବା ସରକାରଙ୍କ ସହିତ ଘରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ବୟସ୍କଙ୍କ ଦାଇତ୍ୱ ଅଟେ।

ଘରର ଛୋଟ ପିଲାମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ସୁରକ୍ଷା ଅଧୀନରେ ଆସନ୍ତି | ଯେଉଁଦିନ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବ ସେମାନେ ନିଜ ନିଜ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଯିବେ | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ପିଲାମାନଙ୍କୁ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ପଠାଇବା ପୂର୍ବରୁ, ଆପଣଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଜିନିଷ ଶିକ୍ଷା ଏବଂ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରିବାକୁ ପଡିବ | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ କ’ଣ |

Google

ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସାମାଜିକ ଦୂରତାର ମନ୍ତ୍ର ଦିଅନ୍ତୁ:-

ସ୍କୁଲ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସାମାଜିକ ଦୂରତାର ମହତ୍ତ୍ୱ ବିଷୟରେ ଜଣାନ୍ତୁ। ପିଲାମାନଙ୍କର ଡେସ୍କକୁ ଦୂରରେ ରଖନ୍ତୁ ଯେପରି ସେମାନେ ଦୁରତାରେ ରହିବେ।

ହାତ ଧୋଇବାର ଅଭ୍ୟାସ:-

ଜଣାନ୍ତୁ କି ସିଷ୍ଟମ୍, କବାଟ ହ୍ୟାଣ୍ଡଲ୍, ଟ୍ୟାପ୍ ହ୍ୟାଣ୍ଡଲକୁ ଛୁଇଁବା ପରେ ହାତକୁ ଭଲ ଭାବରେ ସଫା କରିବା ଉଚିତ। ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଅତି କମରେ 20 ସେକେଣ୍ଡ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହାତ ଧୋଇବା ଅଭ୍ୟାସରେ ପରିଣତ କରାନ୍ତୁ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ହ୍ୟାଣ୍ଡ ସାନିଟାଇଜର ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ କୁହନ୍ତୁ।

ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ:-

ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଶିଖାନ୍ତୁ ଯେଉଁଠାରେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ସମ୍ଭବ ହେବ ନାହିଁ ସେଠାରେ କପଡା ମାସ୍କ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ। ସର୍ବଦା ଆପଣଙ୍କ ପିଲାଙ୍କ ବ୍ୟାଗରେ ଏକ ଅତିରିକ୍ତ ମାସ୍କ ରଖନ୍ତୁ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଯଦି ସେ ନିଜ ମାସ୍କ ବଦଳାଇବାକୁ ଚାହେଁ, ତେବେ ସେ ଆରାମରେ ଏହା କରିପାରିବ। ପିଲାଙ୍କୁ ବୁଝାନ୍ତୁ ଯେ ନିଜର ମାସ୍କ ନିଜ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହିତ ନବଦଳାଉ।

Google

ଅଇଁଠା ଖାଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ:-

କୋଭିଡ-19 କାରଣରୁ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସ୍କୁଲରେ ସେମାନଙ୍କ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ଟିଫିନ୍ ବକ୍ସରୁ ସେମାନଙ୍କର ଅଇଁଠା ଖାଦ୍ୟ ନ ଖାଇବାକୁ କୁହନ୍ତୁ।

କାଶିବା ସମୟରେ କହୁଣୀ କିମ୍ବା ରୁମାଲର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ:-

ପିଲାମାନଙ୍କୁ ବୁଝାନ୍ତୁଯେ ଯେତେବେଳେ ବି ସେମାନେ ସ୍କୁଲରେ ଛିଙ୍କନ୍ତି କିମ୍ବା କାଶନ୍ତି ସେତେବେଳେ ସେମାନେ ପାଟିରେ ରୁମାଲ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଏହି ସଂକ୍ରମଣ ଅନ୍ୟ ପିଲାମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ନ ବ୍ୟାପିବ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଏହି ଆର୍ଟିକିଲଟି ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ କରିବା ସହିତ ଏହାକୁ ସେଆର କରି ଦିଅନ୍ତୁ ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published.