Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

ଚାଣକ୍ୟ ନୀତି: ଯଦି ଏହି ୭ ଜଣ ଶୋଇଛନ୍ତି ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ ଉଠାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ, ନଚେତ୍ ଆପଣ ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ିପାରନ୍ତି ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

ଭାରତ ଇତିହାସରେ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟଙ୍କର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥାନ ରହିଛି । ଖଣ୍ଡ ଖଣ୍ଡରେ ବିଭକ୍ତ ଭାରତର ଏକ ସୂତ୍ର ଅନୁସାରେ ପୁରାଣର ଶ୍ରେୟ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଛି । ତାଙ୍କର ବର୍ଣ୍ଣିତ ଜୀବନ ପରିଚାଳନା ସୂତ୍ର ଆଜି ମଧ୍ୟ ପ୍ରାସଙ୍ଗିକ ରହିଛି । ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପରିସ୍ଥିତି ପାଇଁ ଅଲଗା ଅଲଗା ଉପାୟ କହିଛନ୍ତି । ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଆଖପାଖରେ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଶୋଇଛନ୍ତି ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଉଠାଇବା ପୂର୍ବରୁ ଚାଣକ୍ୟଙ୍କର ଏହି ନୀତି ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେଲେ ଆପଣ ଅନେକ ସମସ୍ୟାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇପାରିବେ ।

୧.ମୂର୍ଖ ବ୍ୟକ୍ତି:-

ଯଦି ଜଣେ ମୂର୍ଖ ବ୍ୟକ୍ତି କିମ୍ବା କେତେକ ମୂର୍ଖ ବ୍ୟକ୍ତି ଶୋଇଥାନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଶୋଇବାକୁ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍ । ଉଠାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଜଣେ ବୃଦ୍ଧିହିନ ବ୍ୟକ୍ତି ବେକାର କଥାରେ ଆପଣଙ୍କ ସମୟ ନଷ୍ଟ କରିଥାଏ ଏବଂ ବେଳେବେଳେ ସେମାନେ ବିଚାର ନକରି ଏପରି କାର୍ଯ୍ୟ ଦିଅନ୍ତି, ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିପାରେ । ତେଣୁ, ସେମାନଙ୍କୁ ଉଠାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।

୨.ସାପ:-

Google

ଯଦି ସାପ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଶୋଇଛି, ତେବେ ସାପ ସହିତ ଲାଗିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି ସାପ ସହିତ ଲାଗିଲେ ମୃତ୍ୟୁ ସଙ୍କଟ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥାଏ । ତେଣୁ ଶୋଇଥିବା ସାପ ସହିତ ବିନା ନଲାଗି ସେଠାରୁ ଚାଲିଯିବା ଉଚିତ୍ ।

୩.ରାଜା କିମ୍ବା ମାଲିକ:-

ଯଦି କୌଣସି ରାଜା କିଛି କିମ୍ବା ବଡ଼ ଅଧିକାରୀ, ମନ୍ତ୍ରୀ କିମ୍ବା କୌଣସି ବରିଷ୍ଠ ଶୋଇଥାନ୍ତି ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଉଠାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଏପରି ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଉଠାଇଲେ ସେମାନେ ରାଗି ଯାଇପାରନ୍ତି । ପୁରାତନ ଯୁଗରେ ରାଜାଙ୍କୁ କୌଣସି କାରଣରେ ଉଠାଇବା ଭୟଙ୍କର ଅପରାଧ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଉଥିଲା । ଏହି ଅପରାଧର ଦଣ୍ଡ ବହୁତ ଭୟଙ୍କର ହେଉଥିଲା ।

୪.ସିଂହ:-

ଯଦି କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଶୋଇଥିବା ସିଂହ ଦେଖାଯାଏ ତେବେ ସିଂହକୁ ଉଠାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ସିଂହ ମନୁଷ୍ୟକୁ ଦେଖିବା ମାତ୍ରେ ତା ଉପରକୁ ଆକ୍ରମଣ କରିଥାଏ । ତେଣୁ ଶୋଇଥିବା ସିଂହକୁ ନ ଉଠାଇ ସେଠାରୁ ଚାଲିଯିବା ଉଚିତ୍ ।

୫.ଛୋଟ ପିଲା:-

ଯଦି କୌଣସି ଛୋଟ ପିଲା ଶୋଇଥାଏ ତେବେ ତାହାକୁ ଉଠାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଛୋଟ ପିଲା ଉଠିବା ମାତ୍ରେ କାନ୍ଦିବାକୁ ଆରମ୍ଭ କରିଥାଏ ଯାହାର କାନ୍ଦ ବନ୍ଦ କରିବା କେବଳ ତା’ର ମା ପାଇଁ ସମ୍ଭବ ହୋଇଥାଏ । ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି କାନ୍ଦୁ ଥିବା ପିଲାକୁ ସହଜରେ ଶାନ୍ତ କରିପାରିବେ ନାହିଁ । ଛୋଟ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଶୋଇବା ବହୁତ ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇଥାଏ । ତେଣୁ ତାଙ୍କର ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ଉଠାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।

୬.କୁକୁର:-

ଯଦି ଆପଣ ଏକ ଶୋଇଥିବା କୁକୁରକୁ ଦେଖନ୍ତି ତେବେ କୁକୁରକୁ ଉଠାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ଯଦି ସେ ଶୋଇଛି, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଶୋଇବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ, କାରଣ କୁକୁରମାନେ ଅପରିଚିତ ଲୋକଙ୍କୁ ଦେଖି କାମୁଡ଼ିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥାନ୍ତି ।

Google

୭.କେତେକ ହିଂସ୍ର ପଶୁ:-

ଯଦି କୌଣସି ହିଂସ୍ର ପ୍ରାଣୀ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଶୋଇଥାଏ, ତେବେ ଏହାକୁ ଉଠାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ହିଂସ୍ର ପ୍ରାଣୀ ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ମଣିଷ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥାଏ, ଯାହାକୁ ସମ୍ଭାଳିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟକର ହୋଇଥାଏ ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଏହି ଆର୍ଟିକିଲଟି ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ କରିବା ସହିତ ଏହାକୁ ସେଆର କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ପୋଷ୍ଟ ପଢିବା ପାଇଁ ଆମ ପୃଷ୍ଠାକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ । ଏହାକୁ ଶେଷ ଯାଏଁ ପଢି ଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ । ଆପଣଙ୍କ ଦିନ ଶୁଭ ହେଉ ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published.