Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

ଗୁରୁବାର ଦିନ ସାଇ ବାବାଙ୍କର ପୂଜା ଏହି ବିଧିପୂର୍ବକ କରିବା ଦ୍ୱାରା ସର୍ବଦା ଭକ୍ତ ମାନଙ୍କ ଉପରେ ରହିଥାଏ ବାବାଙ୍କର କୃପା

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

ଶିରିଡି ସାଇ ବାବାଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବାର ବିଧାନ ଗୁରୁବାର ଦିନକ ବିବେଚନା କରାଯାଇଛି। କୁହାଯାଏ ଯେ ଭକ୍ତମାନଙ୍କର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଇଚ୍ଛା ଗୁରୁବାର ଦିନ ବ୍ରତ ରଖିବା ଦ୍ୱାରା ପୂରଣ ହୋଇଥାଏ। ସମସ୍ତ ଧର୍ମର ଲୋକମାନେ ସାଇ ବାବାଙ୍କୁ ପୂଜା କରିପାରିବେ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ଗୁରୁବାର ଦିନ ଯେଉଁ ଲୋକମାନେ ବ୍ରତ ପାଳନ କରନ୍ତି , ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ସାଇ ବାବାଙ୍କର ବିଶେଷ ଆଶୀର୍ବାଦ ରହିଥାଏ ବୋଲି କୁହାଯାଏ।

ଅନେକ ଲୋକ ଗୁରୁବାର ଦିନ ସାଇ ବାବାଙ୍କର ବ୍ରତ ପାଳନ କରନ୍ତି। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ବାବାଙ୍କର ବିଧିପୂର୍ବକ ପୂଜା ଏବଂ କଥା କରିଥାନ୍ତି। ଏଭଳି କରିବା ଦ୍ୱାରା ଭକ୍ତମାନଙ୍କ ଉପରେ ସର୍ବଦା ସାଇ ବାବାଙ୍କର ଆଶୀର୍ବାଦ ରହିଥାଏ। ଗୁରୁବାର ଦିନ ସାଇ ବାବାଙ୍କର ପୂଜାବିଧି କିପରି କରାଯାଏ ତାହା ବିଷୟରେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ।

Google

ଏହି ପ୍ରକାରର ସାଇ ବାବାଙ୍କର ପୂଜାବିଧି ହୋଇଥାଏ:-

୧) ଗୁରୁବାର ଦିନ ବ୍ରହ୍ମ ମୁହୁର୍ତ୍ତରେ ଉଠନ୍ତୁ। ଏହା ପରେ ନିତ୍ୟକର୍ମ କରି ସ୍ନାନ କରିନିଅନ୍ତୁ।

୨) ଏହା ପରେ ସାଇ ବାବାଙ୍କର ବ୍ରତର ସଂକଳ୍ପ କରନ୍ତୁ।

୩) ତାପରେ ସାଇ ବାବାଙ୍କର ମୂର୍ତ୍ତି କିମ୍ବା ଫୋଟ ସ୍ଥାପନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସେଥିରେ ଗଙ୍ଗା ପାଣି ଛିଞ୍ଚନ୍ତୁ। ତାପରେ ମୂର୍ତ୍ତି ଉପରେ ହଳଦିଆ କପଡା ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ।

୪) ତାପରେ ସାଇ ବାବାଙ୍କ ଉପରେ ଫୁଲ , ରୋଲି ଏବଂ ଅକ୍ଷତ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ।

୫) ଏହା ପରେ ସାଇ ବାବାଙ୍କର ଆରତୀ ଧୂପ ଏବଂ ଘିଅ ଦ୍ୱାରା କରନ୍ତୁ।

୬) ଏହା ପରେ ବାବାଙ୍କୁ ହଳଦିଆ ଫୁଲ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ। ତାପରେ ଅକ୍ଷତ ଏବଂ ହଳଦିଆ ଫୁଲ ରଖି ତାଙ୍କ କଥା ଶୁଣନ୍ତୁ।

୭) ତାପରେ ସାଇ ବାବାଙ୍କୁ ମିଠା ଯେପରିକି ହଳଦିଆ ଲଡୁ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ।

୮) ଏହା ପରେ ଭୋଗକୁ ପ୍ରସାଦ ଭାବରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ବଣ୍ଟନ କରନ୍ତୁ। ପୂଜା ପରେ ନିଜର ସାମର୍ଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ଯେକୌଣସି ଅଭାବୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଦାନ କରନ୍ତୁ।

Google

ଏହିପରି ଭାବରେ ସାଇ ବାବାଙ୍କର ବ୍ରତ କରନ୍ତୁ:-

କୁହାଯାଏ ଯେ ସାଇ ବାବାଙ୍କର ବ୍ରତ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ୯ଟି ଗୁରୁବାର ରଖିବା ଉଚିତ।  ଆପଣ ଏହି ଦିନରେ ଫଳ ଖାଇ ମଧ୍ୟ ବ୍ରତ ପାଳନ କରିପାରିବେ। ବ୍ରତ ସମୟରେ ଆପଣ ଚା , ଫଳ ଇତ୍ୟାଦି ଖାଇପାରିବେ। ବ୍ରତ ସମୟରେ କେବଳ ଗୋଟିଏ ସମୟ ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବା ଉଚିତ। ଯଦି କୌଣସି କାରଣରୁ ଆପଣ ଗୁରୁବାର ଦିନ ବ୍ରତ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି କିମ୍ବା ମହିଳାମାନଙ୍କର ମାସିକ ସମସ୍ୟା ଥାଏ , ତେବେ ଆପଣ ଆସନ୍ତା ଗୁରୁବାର ଏହି ବ୍ରତ କରିପାରିବେ। କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ୯ଟି ଗୁରୁବାର ବ୍ରତ ହୋଇଗଲା ପରେ ଆପଣ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ଦାନ କରନ୍ତୁ। ଏହା ପରେ ସାଇ ବାବା ବ୍ରତ ପୁସ୍ତକ ସମ୍ପର୍କୀୟ କିମ୍ବା ପଡ଼ୋଶୀମାନଙ୍କୁ ବଣ୍ଟନ କରନ୍ତୁ। ସାଇ ବାବାଙ୍କର ବ୍ରତ ସଂଖ୍ୟା ୫ , ୯ , ୧୧ ଏବଂ ୨୧ ହୋଇଥାଏ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଏହି ଲେଖାଟି ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ ଓ ଏହାକୁ ସେଆର କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଭକ୍ତିରେ ଥରେ କମେଣ୍ଟ ବାକ୍ସରେ ” ଜୟ ସାଇ ରାମ ” ଅବଶ୍ୟ ଲେଖି ଦିଅନ୍ତୁ । ଏହାକୁ ଶେଷ ଯାଏଁ ପଢି ଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ । ସାଇ ବାବା ଆପଣଙ୍କ ଘର ପରିବାରକୁ ସୁଖରେ ଶାନ୍ତିରେ ରଖନ୍ତୁ ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *