Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

ପ୍ରତ୍ୟେକ ସଙ୍କଟରୁ ଦୂର କରିଥାଏ ଏହି ବ୍ରତ , ଆରୋଗ୍ୟର ଆଶୀର୍ବାଦ ମିଳିଥାଏ

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ପ୍ରଦୋଷ ବ୍ରତ ଯଦି ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଆସିଥାଏ , ତେବେ ଏହି ବ୍ରତକୁ ଭୌମ ପ୍ରଦୋଷ ବ୍ରତ କୁହାଯାଏ। ଏହି ପବିତ୍ର ବ୍ରତରେ ଭଗବାନ ଶିବ ଏବଂ ମାତା ପାର୍ବତୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଏ। ଏହି ବ୍ରତର ପ୍ରଭାବ ଦ୍ୱାରା ସମସ୍ତ ସଙ୍କଟ ଦୂର ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ପରିବାରରେ ସୁଖ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତା ଆସିଥାଏ। ପ୍ରଦୋଷ ବ୍ରତରେ ଉଭୟ ସକାଳ ଓ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ପୂଜାପାଠର ନିୟମ ରହିଛି। ଏହି ବ୍ରତରେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ପ୍ରକୃତ ହୃଦୟରେ ଅଭିଷେକ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ ଦୂର ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ଋଣରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ।

Google

ପ୍ରଦୋଷ ବ୍ରତ ପାଇଁ ତ୍ରୟୋଦଶୀ ତିଥି ଦିନ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଉଦୟ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଉଠିବା ଉଚିତ। ଏହି ବ୍ରତରେ ଓମ୍ ନମଃ ଶିବାୟ ଜପ କରନ୍ତୁ। ଦିନସାରା ନିରାହାର ରହି ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ସ୍ନାନ କରିବା ପରେ ସନ୍ଧ୍ୟା ବନ୍ଦନା କରନ୍ତୁ। ପୂଜାରେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ନାଲି ରଙ୍ଗର ଫୁଲ ଅର୍ପଣ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ପ୍ରଦୋଷ ତିଥି ହେତୁ ଏହି ଦିନ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ହନୁମାନ ଚାଳିସା ପାଠ କରିବା ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ। ଏହି ବ୍ରତ ପାଳନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହକୁ ମଧ୍ୟ ଶାନ୍ତି ମିଳିଥାଏ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ଭୌମ ପ୍ରଦୋଷ ବ୍ରତରେ ହନୁମାନ ମନ୍ଦିରରେ ହନୁମାନ ଚାଳିସା ପାଠ କରନ୍ତୁ। ହନୁମାନ ଭଗବାନଙ୍କୁ ବୁନ୍ଦି ଲଡୁ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ। ହନୁମାନ ଭଗବାନଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଚମେଲି ତେଲର ଦୀପ ଜାଳନ୍ତୁ। ହାଲୱା ପୁରୀ ଭୋଗ ଲଗାନ୍ତୁ। ସୁନ୍ଦରକାଣ୍ଡ ପାଠ କରନ୍ତୁ। ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହାଲୱା ପୁରୀର ପ୍ରସାଦ ବଣ୍ଟନ କରନ୍ତୁ। ଏହି ବ୍ରତର ପ୍ରଭାବ ଦ୍ୱାରା ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ ଏବଂ ଆୟୁ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥାଏ। ଦାମ୍ପତ୍ୟ ସୁଖ ବଢିଥାଏ। ଏହି ବ୍ରତ ପାଳନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ପରିବାର ସର୍ବଦା ସୁସ୍ଥ ରହିଥାଏ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଏହି ଆର୍ଟିକିଲଟି ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ କରିବା ସହିତ ଏହାକୁ ସେଆର କରି ଦିଅନ୍ତୁ। ଭକ୍ତିରେ ଥରେ କମେଣ୍ଟ ବାକ୍ସରେ “ଓଁ ନମଃ ଶିବାୟ” ଅବଶ୍ୟ ଲେଖି ଦିଅନ୍ତୁ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *