Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

ବିବାହ ଦିନ ହେଉଥିବା ବର୍ଷା ଶୁଭ ନା ଅଶୁଭ ଜାଣି ନିଅନ୍ତୁ ଏହାର ପ୍ରଭାବ କଣ ପଡିଥାଏ ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

ସାଙ୍ଗମାନେ ଆପଣ ଦେଖିଥିବେ କି ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ବିବାହ ଦିନ ବର୍ଷା ହୋଇଥାଏ। ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ କି ବିବାହ ଦିନ ହେଉଥିବା ବର୍ଷା ଶୁଭ ହୋଇଥାଏ ନା ଅଶୁଭ ହୋଇଥାଏ।

ଭାରତରେ ଅନେକ ରୀତି ନୀତି ରହିଛି , ଯାହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲୋକପ୍ରିୟ ଅଟେ। ଅର୍ଥାତ ପୁରୁଣା କାଳରୁ ଏହା ମାନା ଯାଇଛି। ଆପଣ ମାନେ ଦେଖିଥିବେ କିଛି ଲୋକଙ୍କ ବିବାହରେ ବର୍ଷା ହୋଇଥାଏ। ବିବାହରେ ହେଉଥିବା ବର୍ଷାକୁ ନେଇ ଅଧିକ ମାନ୍ୟତା ରହିଛି ଏବଂ ଅନ୍ଧବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି। କିଛି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହାର ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼େ ବୋଲି ମାନା ଯାଇଥାଏ, ତ ଆଉ କିଛି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭଲ କୁହାଯାଇଥାଏ। ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ବିବାହ ଦିନ ବର୍ଷା ହେବାର ଅର୍ଥ କଣ ଅଟେ।

Google

ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନରେ ଖୁସି –

ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ମାନ୍ୟତା ଅଛି କି ଯଦି ବିବାହ ଦିନ ବର୍ଷା ହୋଇଯିବ ତାହେଲେ ଏହା ଶୁଭ ମାନା ଯାଇଥାଏ। କୁହାଯାଏ କି ଯେଭଳି ବର୍ଷା ଭୂମିକୁ ସ୍ୱଚ୍ଛ କରିବାର କାମ କରିଥାଏ, ସେହିଭଳି ଏହା ବିବାହ ଦିନକୁ ମଙ୍ଗଳ କରିବାରେ କାମ କରିଥାଏ। ବର୍ଷା ହେବା ଦ୍ବାରା ସବୁ ଜାଗାରେ ଖୁସି ହିଁ ଖୁସି ବଢ଼ିଥାଏ। ଏଥିପାଇଁ କୌଣସି ବିବାହରେ ଯଦି ବର୍ଷା ହୋଇଯାଏ ତାହେଲେ ଏହା ଶୁଭର ପ୍ରତୀକ ମାନା ଯାଇଥାଏ।

ଘରେ ହସଖୁସିର ବାତାବରଣ –

ବିବାହ ଦିନ ବର୍ଷା ହେବା ସୁଖମୟ ବୈବାହିକ ଜୀବନର ପ୍ରତୀକ ରୂପରେ ବୁଝାଏ। ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ମାନ୍ୟତା ରହିଛି କି ବିବାହ ଦିନ ବର୍ଷା ହେବେ ବର ବଧୂଙ୍କ ଜୀବନରେ ସୁଖର ବାତାବରଣ ସର୍ବଦା ରହେ । ସବୁ ସୁଖ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ।

Google

ସମ୍ପର୍କ ସୁଦୃଢ –

କୁହାଯାଏ କି ବିବାହ ଦିନ ହେବାକୁ ଥିବା ବର୍ଷାକୁ ସୁଦୃଢ ସମ୍ବନ୍ଧ ସହିତ ଯୋଡ଼ା ଯାଇଥାଏ। ବିବାହ ଦିନ ବର୍ଷା ପାଣି ଯେବେ ବର ବଧୂଙ୍କ କନ୍ୟାଦାନ ଗଣ୍ଠି ଉପରେ ପଡିଥାଏ, ତାହା ସୁଦୃଢ ହୋଇଯାଏ। କପଡା ଉପରେ ପଡୁଥିବା ପାଣି ତାହାକୁ ସୁଦୃଢ ବନାଇ ଦିଏ। ଏଥିପାଇଁ ବିବାହ ଦିନ ବର୍ଷା ହେବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ମାନା ଯାଇଥାଏ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଏହି ଆର୍ଟିକିଲଟି ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ କରିବା ସହିତ ଏହାକୁ ସେଆର କରି ଦିଅନ୍ତୁ ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *