Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

ବିଦୁର ନୀତି: ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଗୁଣ ରହିଛି , ତେବେ ସ୍ୱର୍ଗ ପ୍ରାପ୍ତି ହେବ

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମର ପ୍ରାୟତଃ ସମସ୍ତ ଗ୍ରନ୍ଥରେ ଦେବାଦେବୀ ମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ଯେତିକି ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଥାଏ , ସେତିକି ଏହି ଶାସ୍ତ୍ରଗୁଡ଼ିକରୁ ମଧ୍ୟ ଜ୍ଞାନ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ। ଏହି ଗ୍ରନ୍ଥ ଗୁଡ଼ିକରେ ରାମାୟଣରୁ ମହାଭାରତ ଗ୍ରନ୍ଥ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ରହିଛି। କୁହାଯାଏ ଯେ ଉଭୟ ତ୍ରେତୟା ଏବଂ ଦ୍ୱାପର ଯୁଗରେ କେବଳ ଭଗବାନଙ୍କର ଅନେକ ରୂପ ନୁହେଁ ବରଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ମହାନ ଚରିତ୍ର ମଧ୍ୟ ଥିଲେ ଯେଉଁମାନେ କେବଳ ସେମାନଙ୍କର ଜ୍ଞାନକୁ ପ୍ରକଟ କରି ନଥିଲେ ବରଂ ଏହାଦ୍ୱାରା ଅନ୍ୟମାନଙ୍କର ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଜ୍ଞାନର ଅପାର ଭଣ୍ଡାରର ସ୍ୱାମୀ ମହାତ୍ମା ବିଦୁର ଥିଲେ। ଯିଏ ନିଜ ଜ୍ଞାନକୁ ନୀତିର ରୂପ ଦେଇ ମହାଭାରତ ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ଧୃତରାଷ୍ଟ୍ରକୁ ପ୍ରାୟତଃ ସମସ୍ତ ସନ୍ଦର୍ଭ ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ। ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଲେଖାରେ ମହାତ୍ମା ବିଦୁରଙ୍କର ନୀତି ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ , ଯେଉଁଥିରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେଉଁ ଲୋକମାନେ ସ୍ୱର୍ଗ ପ୍ରାପ୍ତି କରନ୍ତି।

ତେଣୁ ଆସନ୍ତୁ ଅଧିକ ବିଳମ୍ବ ନ କରି ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇବା ଯେ ମହାଭାରତରେ ନିଜର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିବା ମହାତ୍ମା ବିଦୁରଙ୍କର ନୀତି ସୂତ୍ରର ସେହି ଶ୍ଳୋକ ବିଷୟରେ , ଯେଉଁଥିରେ ସେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି ଯେ କେଉଁ ଗୁଣର ବ୍ୟକ୍ତି ସ୍ୱର୍ଗ ପ୍ରାପ୍ତି କରନ୍ତି।

Google

ବିଦୁର ନୀତି ଶ୍ଳୋକ:-

ଗୃହୀତାବାକ୍ୟୋ ନୟାବିଦ ବଦାନ୍ୟ ଶୋଷାନଭୋକ୍ତା ହ୍ଵାବିହିଂସକଶ୍ଚ ।

ନାନାର୍ଥକୃତ୍ୟକୁଳିତ କୃତଜ୍ଞ ସତ୍ୟ ମୃଦୁ ସ୍ୱର୍ଗମୁପେତି ବିଦ୍ୱାନ ।।

ଏହି ଶ୍ଳୋକରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଥିବା ଗୁଣଗୁଡିକ ବିଷୟରେ ଶିଖନ୍ତୁ:-

ମହାତ୍ମା ବିଦୁର କୁହନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜ ଜୀବନରେ ସର୍ବଦା ବଡ଼ମାନଙ୍କର ଉପଦେଶ ମାନନ୍ତି , ସେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଧୋକା ଖାଆନ୍ତି ନାହିଁ। ଏହିପରି ଲୋକମାନଙ୍କୁ ନିଜ ଜୀବନରେ ସଫଳତା ମିଳିବା ସହିତ , ସେମାନେ ସର୍ବଦା ସମାଜରେ ସମ୍ମାନର ସହିତ ପ୍ରେମର ପାତ୍ର ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାନ୍ତି।

ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜ ଜୀବନରେ ସର୍ବଦା ନୀତିର ପାଳନ ସଠିକ ଢଙ୍ଗରେ କରିଥାଏ, ସେ ସମସ୍ତଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ନିଜର ଏକ ଭିନ୍ନ ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୁଏ। କାରଣ ପ୍ରତ୍ୟେକ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଦକ୍ଷତାର ସହିତ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଏହିପରି ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନରେ ଉଚ୍ଚ ଆଦର୍ଶ ହାସଲ କରନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କର ଏହି ଦକ୍ଷତା ହେତୁ ସେମାନେ ପରମ ଜ୍ଞାନୀ ଭାବରେ ପରିଚିତ ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ସେମାନଙ୍କର ସ୍ୱର୍ଗ ପ୍ରାପ୍ତି ହୋଇଥାଏ।

ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ନିଜ ଜୀବନରେ ଦାନ ପରି ପୁଣ୍ୟ କାମ କରିବା ଉଚିତ। କୁହାଯାଏ ଯେ ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତି ମାନେ ଦାନ ପୁଣ୍ୟ ପରି କାମ କରନ୍ତି , ସେମାନଙ୍କର ହୃଦୟ ଅଧିକ କୋମଳ ହୋଇଥାଏ। ସେମାନଙ୍କୁ ପୁଣ୍ୟ ଆତ୍ମାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଈଶ୍ବରଙ୍କ କୃପା ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ରହିଥାଏ। ଏବଂ ସେମାନେ ମୃତ୍ୟୁରେ ସ୍ୱର୍ଗ ପ୍ରାପ୍ତି ହୋଇଥାନ୍ତି।

ଧାର୍ମିକ କାର୍ଯ୍ୟ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଆୟୋଜିତ କରୁଥିବା ଲୋକମାନେ , କୌଣସି ଆୟୋଜନରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରି ଶ୍ରଦ୍ଧା ଭାବ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରାର୍ଥନା କରୁଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ବିଦୁର ବହୁତ ଗୁଣବାନ କହିଥାନ୍ତି , ସେମାନଙ୍କୁ ବଞ୍ଚିବା ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ସମ୍ମାନର ଜୀବନ ମିଳିଥାଏ ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ସ୍ୱର୍ଗ ପ୍ରାପ୍ତି ହୋଇଥାଏ।

Google

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତି କେବେ ନିଜ ଜୀବନରେ ଅହିଂସା ପଥକୁ କେବେବି ଗ୍ରହଣ କରେ ନାହିଁ , ଯିଏ ନିଜକୁ ଖରାପ କାର୍ଯ୍ୟରେ କେବେ ବି ଅଂଶୀଦାର କରେ ନାହିଁ , ତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପୁଣ୍ୟ ଆତ୍ମା ​​କୁହାଯାଏ। ଏପରି ଲୋକମାନଙ୍କୁ କୌ ସି ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ନ ହୋଇ ସ୍ୱର୍ଗ ପ୍ରାପ୍ତି ହୋଇଥାଏ।

ବିଦୁରଙ୍କର ଏହି ଶ୍ଳୋକ ଅନୁଯାୟୀ , ଯିଏ ସର୍ବଦା ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ କୃତଜ୍ଞ ରହନ୍ତି , ସେ ସ୍ୱର୍ଗ ପ୍ରାପ୍ତ କରନ୍ତି। ବିଦୁରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଏହିପରି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ଅଧିକ ଧୋର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ସନ୍ତୁଷ୍ଟତା ରହିଥାଏ। ଯିଏ ସର୍ବଦା ଈଶ୍ବରଙ୍କ ପ୍ରତି କୃତଜ୍ଞତା ଭାବ ରଖିଥାନ୍ତି ସେ ସ୍ୱର୍ଗ ପ୍ରାପ୍ତ କରନ୍ତି। ଏଥି ସହିତ ବିଦୁର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜୀବନର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ଜିନିଷ ହାସଲ କରିବା ପାଇଁ ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତି ମିଥ୍ୟାର ଆଶ୍ରା ନ ନେଇ ସର୍ବଦା କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ଏବଂ ସତ୍ୟର ମାର୍ଗରେ ଚାଲିଥାନ୍ତି। ସେ ଜୀବନରେ ସଫଳତା ପାଇବା ସହିତ ସ୍ୱର୍ଗ ପ୍ରାପ୍ତି ହାସଲ କରିଥାନ୍ତି। ଶେଷରେ ବିଦୁର କହିଛନ୍ତି ଯେ ସଚ୍ଚୋଟ ବ୍ୟକ୍ତି ଏବଂ ବିନମ୍ର ବ୍ୟକ୍ତି ମଧ୍ୟ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ସ୍ୱର୍ଗ ପ୍ରାପ୍ତ କରନ୍ତି।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଏହି ଆର୍ଟିକିଲଟି ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ କରିବା ସହିତ ଏହାକୁ ସେଆର କରି ଦିଅନ୍ତୁ ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *