Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

ଗୁରୁବାର ଦିନ ଏହି ଗଛ ପୂଜା କରନ୍ତୁ, ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ପ୍ରସନ୍ନ ହେବେ, ସୁଖ, ସମୃଦ୍ଧି ମିଳିବ, ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇବେ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

ପ୍ରକୃତି ଆମକୁ ଏପରି ଅନେକ ଗଛ,ଲତା ଦେଇଛି ଯାହା ସାହାଯ୍ୟରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଜୀବନର ଅନେକ ଅସୁବିଧା ଦୂର ହୋଇପାରିବ । ଏହି ଗଛଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ କଦଳୀ ଗଛ ଅନ୍ୟତମ । ଆଜ୍ଞା ହଁ, କଦଳୀ ଗଛ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପବିତ୍ର ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଇଛି। ଏହି କାରଣରୁ କଦଳୀ ଗଛକୁ ପୂଜା କରାଯାଏ। ଯେକୌଣସି ପ୍ରକାରର ଶୁଭ କାର୍ଯ୍ୟରେ କଦଳୀ ପତ୍ର ଏବଂ କଦଳୀ ଗଛର ଉପାସନା କରିବାର ନିୟମ ଅଛି। ଯଦି ଆମେ ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁସାରେ ଦେଖିବା, ତାହେଲେ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଆମେ କଦଳୀ ଗଛକୁ ପୂଜା କରିବା ଉଚିତ୍, କାରଣ ଯଦି ଗୁରୁବାର ଦିନ କଦଳୀ ଗଛକୁ ପୂଜା କରାଯାଏ, ତାହେଲେ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଜଗତର ପାଳନକର୍ତା ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପ୍ରାପ୍ତି ହୋଇଥାଏ। ଏତିକି ନୁହେଁ ବରଂ କଦଳୀ ଗଛକୁ ପୂଜା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଧନ ଏବଂ ସମ୍ପତି ଘରକୁ ଆସିଥାଏ। ଘରେ ଟଙ୍କା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟା କେବେବି ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ ନାହିଁ।

ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କଦଳୀ ଗଛର କିଛି ସରଳ ଉପାୟ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯାହା ଯଦି ଆପଣ ଗୁରୁବାର ଦିନ କରନ୍ତି ତାହେଲେ ଏହା ଆପଣଙ୍କର ଅନେକ ପ୍ରକାରର ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିବ।

Google

ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ କଦଳୀ ଗଛରେ ବାସ କରନ୍ତି।

ଧାର୍ମିକ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ, ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଉପରେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ କୃପା ଦୃଷ୍ଟି ଥାଏ, ତାହେଲେ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଜୀବନର ଅନେକ ଅସୁବିଧା ଦୂର ହୋଇଯାଏ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ଏମିତି ମାନ୍ୟତା ଅଛି ଯଦି ଗୁରୁବାର ଦିନ ଏକ କଦଳୀ ଗଛ ପୂଜା କରାଯାଏ, ତାହେଲେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ଏଥିରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଖୁସି ହୋଇ ଭକ୍ତମାନଙ୍କୁ ସୁଖ, ସମୃଦ୍ଧତା ଏବଂ ଶାନ୍ତିର ଆଶୀର୍ବାଦ ପ୍ରଦାନ କରିଥାନ୍ତି। କଦଳୀ ଗଛ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଶୁଭ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ, ତେଣୁ ଭକ୍ତମାନେ ଗୁରୁବାର ଦିନ କଦଳୀ ଗଛକୁ ନିଶ୍ଚୟ ପୂଜା କରିବା ଉଚିତ।

ବିବାହରେ ଆସୁଥିବା ବାଧାକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ:-

ଏହା ପ୍ରାୟତ ଦେଖାଯାଇଛି ଯେ ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ରାଶିଫଳରେ ଗୁରୁ ଗ୍ରହର ସ୍ଥିତି ଖରାପ ଚାଲିଥାଏ, ତାହେଲେ ଏହି କାରଣରୁ ବିବାହ ପାଇଁ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହେବାକୁ ଲାଗିଥାଏ। ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏହି ପ୍ରକାରର ସମସ୍ୟା ଦେଇ ଗତି କରୁଛନ୍ତି, ତାହେଲେ ବୃହସ୍ପତି ଦେବଙ୍କ ଉପବାସ ରଖିବେ ଏବଂ କଦଳୀ ଗଛକୁ ପୂଜା କରିବା ପାଇଁ ଆପଣ କୌଣସି ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନିଅନ୍ତୁ। ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଗୁରୁ ଗ୍ରହ ଆପଣଙ୍କ ରାଶିରେ ବିଜୟୀ ହେବ ଏବଂ ବିବାହର ବାଧା ଦୂର ହେବ।

Google

ଏକ କଦଳୀ ଗଛ ତଳେ ଦୀପ ଜାଳନ୍ତୁ :-

ଯଦି ଆପଣ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତାହେଲେ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଏକ କଦଳୀ ଗଛ ତଳେ ଦୀପ ଜାଳନ୍ତୁ। ଗୁରୁବାର ଦିନ ଯଦି ଆପଣ ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବା ପରେ ଏକ କଦଳୀ ଗଛ ତଳେ ଦୀପ ଜାଳନ୍ତି, ତାହେଲେ ଏହା ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆଶୀର୍ବାଦ ପ୍ରାପ୍ତି ହୋଇଥାଏ।

ଗୁରୁବାର ଦିନ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ଏହି କାମ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ:-

ଗୁରୁବାର ଦିନ କେଶ ଧୋଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ଏହି ଦିନ ସାବୁନ କିମ୍ବା ଶାମ୍ପୁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ।

ଏମିତି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଦୈନିକ ଯେମିତି ସଫା କରାଯାଏ ସେମିତି ସଫା କରିବା ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ପରିଷ୍କାର କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ।

Google

ଗୁରୁବାର ଦିନ ଏହି କାମ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଅଟକି ଥିବା ଧନ ଫେରସ୍ତ ପାଇବେ। ଯଦି ଆପଣ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଏକ କଳା ଗାଇକୁ ହଳଦିଆ ଲଡୁ ଖାଇବାକୁ ଦିଅନ୍ତି, ତାହେଲେ ଏହା ଆପଣଙ୍କର ଅଟକି ଥୁବା ଧନ ଫେରସ୍ତ ପାଇବେ, କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ, ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ସମ୍ପତ୍ତିକୁ ନେଇ କୌଣସି ବିବାଦ ଥାଏ ତାହେଲେ ଏଥିରୁ ମଧ୍ୟ ମୁକ୍ତି ପାଇବେ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଏହି ଆର୍ଟିକିଲଟି ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ କରିବା ସହିତ ଏହାକୁ ସେଆର କରି ଦିଅନ୍ତୁ। ଭକ୍ତିରେ ଥରେ କମେଣ୍ଟ ବାକ୍ସରେ ” ଓଁ ନମଃ ବିଷ୍ଣୁଦେବାୟ ” ଅବଶ୍ୟ ଲେଖି ଦିଅନ୍ତୁ। ପ୍ରଭୁଙ୍କର ଆଶୀର୍ବାଦ ପ୍ରାପ୍ତ ହେବ ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *