Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

ଯଦି ଆପଣ ଜୀବନରେ ସାଇବାବାଙ୍କର ଏହି ୫ଟି କଥା ଆପଣେଇବେ, ତେବେ ଅତିଶୀଘ୍ର ଭାଗ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଯିବ

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

ସାଇ ନାଥ ତାଙ୍କର ପୁରା ଜୀବନ ରହସ୍ୟବାଦୀ ପରି ଅତିବାହିତ କରିଥିଲେ। ସାଇ ବାବା ଲୋକମାନଙ୍କୁ ନିଜର କାର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ଚମତ୍କାରିତା ସାହାଯ୍ୟରେ କରୁଥିଲେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରତ୍ୟେକ ସମସ୍ୟାରେ ସର୍ବଦା ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଛିଡା ହେଉଥିଲେ ଏବଂ ବିପଦକୁ ଦୂର କରୁଥିଲେ। ସାଇ କାହାକୁ କେବେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବାକୁ କହି ନଥିଲେ କିନ୍ତୁ ସେ ସର୍ବଦା ତାଙ୍କ ଭକ୍ତଙ୍କଠାରୁ ପ୍ରେମ ମାଗୁଥିଲେ।

ସାଇ ବାବା ସର୍ବଦା ଭକ୍ତମାନଙ୍କୁ ଏହା ଶିଖାଇଛନ୍ତି ଯେ , ଯେଉଁମାନଙ୍କ ମନରେ ପ୍ରେମ ଏବଂ ଦୟା ରହିଥାଏ , ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ସର୍ବଦା ଈଶ୍ୱରଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ରହିଥାଏ। ସାଇ ନାଥ ଭକ୍ତମାନଙ୍କୁ ଏପରି ଶିକ୍ଷା ଦେଇଛନ୍ତି। ଯଦି ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନରେ ସାଇ ବାବାଙ୍କର ଏହି ପାଞ୍ଚଟି କଥାକୁ ମାନନ୍ତି , ତେବେ କୌଣସି ଦୁଃଖ ଆପଣଙ୍କୁ ଘେରି ରହିବ ନାହିଁ।

ଜୀବନରେ ଖୁସିର ରହସ୍ୟ , ସାଇ ବାବାଙ୍କର ଏହି ପାଞ୍ଚଟି କଥାରେ ଅଛି:-

Google

୧) ସାଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମଣିଷକୁ କିପରି ହେବା ଉଚିତ। ସାଇ ସର୍ବଦା କହୁଥିଲେ ଯେ ସବୁବେଳେ ଘରର ମୂଳଦୁଆକୁ ଦୃଢ଼ କରାଯାଏ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଘର ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଛିଡା ହୋଇ ରହିବ। କୌଣସି ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଆସିପାରେ କିନ୍ତୁ ସେହି ଘର ଆଦୌ ହଲିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ସେହିଭଳି ସମାନ ନିୟମ ମଣିଷ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ହୋଇଥାଏ। ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ଲାଳନପାଳନ ଏହିପରି ଦୃଢ଼ ହେବା ଉଚିତ ଯାହାଫଳରେ ସେ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିର କଥା ଏବଂ ଧୋକାରେ ଆସିପାରିବେ ନାହିଁ। ଅର୍ଥାତ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ସର୍ବଦା ନିଜର ନୀତି ଏବଂ ନିର୍ଧାରଣରେ ଅଟକ ରହିବେ। ଏହିପରି ମଣିଷମାନେ ପୂଜନୀୟ ହୁଅନ୍ତି।

୨) ସାଇ ସର୍ବଦା ମଣିଷକୁ ପଦ୍ମ ଭଳି ହେବାକୁ ଶିକ୍ଷା ଦେଇଥିଲେ। ସାଇ କହୁଥିଲେ ଯେ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ପଦ୍ମ ଉପରେ ପଡିବା ଦ୍ୱାରା ସେ ଯେପରି ଫୁଟିଥାଏ। ସେହିପରି ଭାବରେ ଜ୍ଞାନ ଏବଂ ଶିକ୍ଷା ଦ୍ୱାରା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ପଦ୍ମ ପରି ହେବା ଉଚିତ। ମଣିଷଙ୍କୁ ନିଜର ହାତ ଅନ୍ୟ ଆଗରେ ଜ୍ଞାନ ପାଇବା ପାଇଁ ଦେଖାଇବା ଉଚିତ। କାରଣ ଜୀବନରେ କେବଳ ଗୋଟିଏ ନୁହେଁ , ଅନେକ ପଥ ଜ୍ଞାନ ଦ୍ୱାରା ଖୋଲା ଯାଇଥାଏ।

୩) ସାଇ ସର୍ବଦା ନିଜ ଭକ୍ତମାନଙ୍କୁ କହୁଥିଲେ ଦୁନିଆରେ କଣ ନୂଆ ଅଟେ ? କିଛି ମଧ୍ୟ ନୁହେଁ ଏବଂ ଦୁନିଆଁରେ କଣ ପୁରୁଣା ଅଟେ ? କିଛି ମଧ୍ୟ ନୁହେଁ। ଦୁନିଆରେ ଯାହା ଅଛି ତାହା ସର୍ବଦା ରହିବ। କିନ୍ତୁ ଧୋର୍ଯ୍ୟ ଓ ସନ୍ତୋଷ ନ ମିଳିଲେ , ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ମନୁଷ୍ୟ ପାଇଁ ଏକ ଅସୁବିଧାଜନକ ଦିନ ହେବ। ତେଣୁ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଜୀବନରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟତାର ବିକାଶ କରନ୍ତୁ।

୪) ସାଇ ସର୍ବଦା ଭକ୍ତମାନଙ୍କୁ କହୁଥିଲେ ଯେ ନିଜ ଅନୁଭୂତିରୁ ଶିଖନ୍ତୁ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ , ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହୁଥିଲେ ଯେ ସର୍ବଦା ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ଅନୁଭବକୁ ମାନିବା ଉଚିତ। ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି କେବଳ ଜ୍ଞାନ ଏବଂ ଅନୁଭବର ଆଧାରରେ ଅନୁଭବୀ ମଧ୍ୟ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ମାର୍ଗ ଦେଖାଇଥାଏ। ଅନୁଭବ ମାଧ୍ୟମରେ ମନୁଷ୍ୟ ଶିକ୍ଷା ଲାଭ କରିଥାଏ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଅନୁଭୂତି ମାଧ୍ୟମରେ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ପଥ ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଯାଏ।

Google

 

୫) ସାଇ ବାବା ସର୍ବଦା କହୁଥିଲେ ଯେ ବିଚାର ଅନୁଯାୟୀ ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥାଏ। ଯଦି କେହି ଖରାପ କର୍ମ କରନ୍ତି , ତେବେ ଫଳ ମଧ୍ୟ ବିଚାର ଆଧାରରେ ମିଳିଥାଏ। ଏବଂ ଯଦି କେହି ଭଲ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି , ତେବେ ଫଳ ମଧ୍ୟ ବିଚାର ଆଧାରରେ ମିଳିଥାଏ। ତେଣୁ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସର୍ବଦା ନିଜ ବିଚାରକୁ ଶୁଦ୍ଧ ଏବଂ ସଠିକ ରଖିବା ଉଚିତ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଏହି ଆର୍ଟିକିଲଟି ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ କରିବା ସହିତ ଏହାକୁ ସେଆର କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଭକ୍ତିରେ ଥରେ କମେଣ୍ଟ ବାକ୍ସରେ ” ଓଁ ସାଇରାମ ” ଅବଶ୍ୟ ଲେଖି ଦିଅନ୍ତୁ । ପ୍ରଭୁଙ୍କ କୃପା ପ୍ରାପ୍ତ ହେବ ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published.