Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

କେଉଁ ଦିନ କେଉଁ କାମ କରିବେ ଏବଂ କଣ କରିବେ ନାହିଁ ଜାଣନ୍ତୁ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ରଙ୍କ ଅନୁସାରେ, ପ୍ରତିଦିନ କୌଣସି ନାଁ କୌଣସି ଦେବୀ କିମ୍ବା ଦେବତାଙ୍କ ନାମରେ ଜଣାଯାଏ। ଏହି ପୁରା ସପ୍ତାହରେ ୭ ଦିନ ଅଛି । ଯେଉଁଥିରେ ସୋମବାର ଦିନ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ରବିବାର ଶେଷ ହୋଇଥାଏ। ଆମେ ଜାଣିବା ଆବଶ୍ୟକ ଯେ କେଉଁ ଦିନ କେଉଁ ଦେବୀ କିମ୍ବା ଦେବତାଙ୍କ ନାମରେ ପୂଜା କରାଯିବା ଉଚିତ ଏବଂ ସନାତନ ଧର୍ମ ଅନୁସାରେ କେଉଁ ଦିନ ଆମ ଜୀବନରେ ଗଭୀର ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ। ଗୋଟିଏ ସପ୍ତାହରେ ସାତ ରାତି ଅଛି ଯେଉଁଥିରେ କିଛି ଦିନ ଖରାପ, କିଛି ଦିନ ଭଲ, କିଛି ରାତି ଖରାପ, କିଛି ରାତି ଭଲ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, କେଉଁ ଦିନ କେଉଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଉଚିତ୍ ତାହା ଜାଣିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ ।

କେଉଁ ଦିନ କଣ କାମ କରିବାକୁ ହେବ ।

ରବିବାର: – ରବିବାର ସୂର୍ଯ୍ୟ ଭଗବାନଙ୍କ ଦିନ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ, ଏହି ଦିନ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଭଗବାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଏ, ଯଦି ରବିବାର ଦିନ ଆପଣଙ୍କର ସୂର୍ଯ୍ୟ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଥାଏ, ତାହେଲେ ଆପଣ ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ସମୟରେ ଜଳ ଦେଇ ଉପବାସ କରିପାରିବେ। ଯଦି ଆପଣ ଏହି ଦିନ ଉପବାସ କରିପାରିବେ ନାହିଁ,ତାହେଲେ ଲୁଣ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ । ସରଳ ଭାଷାରେ ଏହାକୁ ବନ୍ଦ ବାର ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ, ଏହି ବାରରେ ଅନେକ କମ୍ପାନୀ ଅନେକ ବ୍ୟବସାୟ ବନ୍ଦ ରହିଥାଏ। ଏହି କାରଣରୁ ଏହାକୁ ବନ୍ଦ ବାର ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ। ରବିବାରର ସ୍ୱାମୀ ଗ୍ରହ ହେଉଛନ୍ତି ତେଜସ୍ୱୀ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଦେବ । ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଏହି ଦିନକୁ ମାନାଯାଏ।

Google

ସୋମବାର: – ଏହି ଦିନ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ଦିନ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏହି ଦିନ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଅଧିକ କ୍ରୋଧିତ ହୁଅନ୍ତି । ଏହି ଦିନରେ କୁଆଁରୀ ଝିଅ ମାନେ ଉପବାସ କରନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନସାଥୀ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିଥାନ୍ତି। ସୋମବାର ଶଙ୍କର ଭଗବାନ୍ ଏବଂ ମା ପାର୍ବତୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଇଚ୍ଛା କରୁଥିବା ବର ମିଳିଥାଏ।

ମଙ୍ଗଳବାର: – ଏହି ଦିନ ଭଗବାନ ପବନଙ୍କ ପୁଅ ପ୍ରଭୁ ହନୁମାନଙ୍କର ହୋଇଥାଏ । ଏହି ଦିନ ବ୍ରହ୍ମଚାର୍ଯ୍ୟ ପାଳନ କରିବା ଉପଯୁକ୍ତ ଅଟେ । ଭଗବାନ ହନୁମାନ ଆଜିବି ଆମ ମଧ୍ୟରେ ଅଛନ୍ତି, ସେ ଆମକୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମନ୍ଦ ଆତ୍ମାଙ୍କଠାରୁ ବଞ୍ଚାଇ ଥାଆନ୍ତି ଏବଂ ଆଜି ମଧ୍ୟ ଆମକୁ ରକ୍ଷା କରିଥାନ୍ତି। ତାକୁ ବଜରଙ୍ଗବଳି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ। ସେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ବଳବାନ ଏବଂ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଅଟନ୍ତି। ଏହି ଦିନ, ବ୍ୟକ୍ତି କୌଣସି ପ୍ରକାର ମାଂସ ଏବଂ ମଦ୍ୟପାନରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍ । ଏହି ଦିନ ଆମେ ଟଙ୍କା ଋଣରେ ଦେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ଏଇଥି ପାଇଁ ଯେ ଫେରସ୍ତ ହେବାର ବହୁତ କମ୍ ସମ୍ଭାବନା ଅଛି, ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଘର, ଜମି ନେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ।

ବୁଧବାର: – ଏହି ଦିନ ଭଗବାନ ଗଣେଶ ଏବଂ ମାତା ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ପୂଜା ଦିନ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଏହି ଦିନ ନୂତନ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରିବ। ଏହି ଦିନ ଷ୍ଟକ୍ ମାର୍କେଟରେ ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରି , ଏହାର ଲାଭ ପ୍ରାପ୍ତି କରିପାରିବେ ଏବଂ ଏହି ଦିନ କେବେ ପୂର୍ବ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମ ଦିଗକୁ ଯାତ୍ରା କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ, ଏହି ଦିନ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ଲୋକ ମାନେ ଧର୍ମ ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ ରଖିଥାନ୍ତି।

Google

ଗୁରୁବାର: – ଭଗବାନ ବୃହସ୍ପତି ଏବଂ ସାଇ ବାବାଙ୍କୁ ଏହି ଦିନ ପୂଜା କରାଯାଏ ଏହି ଦିନ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ଶୁଭ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଥାଏ । ବୃହସ୍ପତିଙ୍କୁ “ସତ୍ୟନାରାୟଣ” ଭଗବାନ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ । ଏହି ଦିନର ପିଲା ମାନେ ବହୁତ ତେଜସ୍ୱୀ ଭାବରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି । ଆପଣ ଏହି ଦିନ କୌଣସି ନୂତନ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ। ଏହି ଦିନ ଘର ସଫା କରିବା,ନଖ କାଟିବା ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି କେଶ କାଟିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସଫେଇ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଏହି ଦିନ ମାଂସ ମଦ ଆଦୌ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ, ଏହି ଦିନ ପିତା ଥାଉ ଥାଉ ପୁତ୍ରକୁ ଦାଢ଼ି କେଶ ଛୋର ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ।

ଶୁକ୍ରବାର: – ଏହି ଦିନ ମା ସାନ୍ତୋଶୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଏ। ଏହି ଦିନ ମା କାଳୀ ଏବଂ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପୂଜା କରାଯାଏ, ସୃଜନଶୀଳ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ବାତ୍ସଲ୍ୟ ଇତ୍ୟାଦି ରସ ମିଳିଥାଏ । ଏହି ଦିନ ଦକ୍ଷିଣ ଦିଗକୁ ଯାତ୍ରା କରିବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍। ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଖୁସିରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଘରେ ଧନ, ଧାନ୍ୟ ଏବଂ ଯଶ ପ୍ରାପ୍ତି ହୋଇଥାଏ। ଏହି ଦିନ ସନ୍ତାନ ପ୍ରାପ୍ତି ପାଇଁ ମା ଦେବୀଙ୍କୁ ଆରୋଧନା କରାଯାଏ।

Google

ଶନିବାର: – ଶନିବାର ଦିନ ଭଗବାନ ଶନିଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଏ। ଏହି ଦିନ ମାଂସ ଏବଂ ମଦ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଭଗବାନ ଶନି ଦେବଙ୍କୁ ସମସ୍ତ ଦେବତାଙ୍କର ପ୍ରମୁଖ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ପ୍ରତି ଶନିବାର ଦିନ ଶନି ଦେବଙ୍କୁ ପୂଜା ପାଠ କରିବା ଜରୁରୀ । ପ୍ରଭୁ ଶନି ଦେବଙ୍କ ପାଇଁ ଅଶ୍ୱତ୍ଥ ଗଛ ତଳେ ଦୀପ ଜାଳିବା, ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ ଦେଇ ନିଜେ ଖାଇବା ଏବଂ ଅସହାୟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ । ବିଳମ୍ବିତ ରାତି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏବଂ ଶନିବାର ଦିନ ନଖ କାଟନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏବଂ ଶନିବାର ଦିନ କାହାକୁ ଲୁହା ଦାନ କରନ୍ତୁ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଏହି ଆର୍ଟିକିଲଟି ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ କରିବା ସହିତ ଏହାକୁ ସେଆର କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଭକ୍ତିରେ ଥରେ କମେଣ୍ଟ ବାକ୍ସରେ ନିଜ ଇଷ୍ଟ ଭଗବାନଙ୍କ ନାମ ଲେଖି ଦିଅନ୍ତୁ । ପ୍ରଭୁଙ୍କର ଆଶୀର୍ବାଦ ପ୍ରାପ୍ତ ହେବ ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *