Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ଛାତି ଏବଂ ଗଳାରେ ଜମିଥିବା କଫରୁ ମୁକ୍ତି ପାଆନ୍ତୁ, ଏହି ଘରୋଇ ଉପଚାର କରନ୍ତୁ। ନିଶ୍ଚିତ କାମ କରିବ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

ପାଗ ବଦଳୁଛି ଏବଂ ଏମିତିରେ ଥଣ୍ଡା, କାଶ ଏବଂ କଫ ଭଳି ସମସ୍ୟା ହେବା ସାଧାରଣ କଥା ବା ସହଜ ଅଟେ। ଆଜ୍ଞା ହଁ ପ୍ରକୃତରେ ଆମେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁଯେ ଯଦି କାହାର ଏପରି ସମସ୍ୟା ଥାଏ, ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଲୋକମାନେ ନିରନ୍ତର ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଏବଂ ଛିଙ୍କିବାରେ ମଧ୍ୟ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି, ଏହି ସବୁ ସମସ୍ୟା କେବଳ ଯେତେବେଳେ ଆପଣଙ୍କର କଫ ଛାତିରେ ଜମା ହୋଇଯାଏ।,ଏହା ହେବା ଦ୍ୱାରା ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ନାକରୁ ସିଙ୍ଘାଣି ବୋହିବା ଏବଂ ଜ୍ୱର ମଧ୍ୟ ହେବା ସାଧାରଣ କଥା। କଫ ଜମିବାର ଅନେକ କାରଣ ଥାଇପାରେ, ଯେପରିକି ଥଣ୍ଡା, ଜ୍ଵର , ଭାଇରାଲ୍ ସଂକ୍ରମଣ, ସାଇନସ୍, ଅତ୍ୟଧିକ ଧୂମପାନ।

ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କଫ ବା ଖକାର ସମସ୍ୟାକୁ ଦୁରେଇ ବା ପାଇଁ ଘରୋଇ ଉପଚାର ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯାହା ଦ୍ୱାର ଆପଣ ତୁରନ୍ତ ଏଥିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ। ଯଦିଓ ଏଥିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଅନେକ ଲୋକ ଔଷଧ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏହାର ଅଧିକାଂଶ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ନୁହେଁ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ନାକରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିବା କଫ କମ ହେବାର ନାମ ନେଉନାହିଁ ଏବଂ ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା ହେଉଛି , ତାହେଲେ ଏହା ହୋଇପାରେ ଯେ ଜୀବାଣୁ ଆପଣଙ୍କ ସାଇନସ୍ ଭିତରକୁ ପ୍ରବେଶ କରି ସାଇନସ୍ ସଂକ୍ରମଣରେ ପରିଣତ ହୋଇସାରିଛି।

ଏହି ଘରୋଇ ଉପଚାର ଆପଣେଇ କରି ଆପଣ ସହଜରେ କଫ ଦୂର କରିପାରିବେ, ଆପଣ ବିଶ୍ୱାସ ବି କରିବେ ନାହିଁ ଯେ ଏହା ଦ୍ୱାରା ଗୋଟିଏ ଦିନରେ କଫ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିପାରେ। ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ୨ କପ୍ ପାଣିରେ ୩୦ ଟି ଗୋଲମରିଚ ଫୁଟାଇବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ପାଣି ଏକ ଚତୁର୍ଥାଂଶ ରହିଥାଏ ତା’ପରେ ଏହାକୁ ଛାଣି ଦିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ଏଥିରେ ଏକ ଚାମଚ ମହୁ ମିଶାନ୍ତୁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ମିଶ୍ରଣକୁ ସକାଳ ଏବଂ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ପିଅନ୍ତୁ।

Google

ଏମିତି କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କର କାଶ ଏବଂ କଫ ଦୁଇଟି ଯାକରୁ ଲ୍ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଆପଣ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିବା ଉଚିତ୍ ଯେ ରସୁଣ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଗଳାରେ ଜମା ହୋଇଥିବା କଫ ବାହାରି ଯାଇଥାଏ। ଏହି ଘରୋଇ ଉପଚାରରେ ଟିଭି ରୋଗରୁ ମଧ୍ୟ ଆରାମ ମିଳିଥାଏ। ଛୋଟ ଛୁଆର ଛାତିରେ ଜମା ହୋଇଥିବା କଫ ବାହାର କରିବା ପାଇଁ ଶିଶୁର ଛାତିରେ ଗାଇ ଘିଅକୁ ଘଷନ୍ତୁ, ଏହି ପ୍ରତିକାର କରିବା ଦ୍ୱାରା ଜମା ହୋଇଥିବା କଫ ବାହାରି ଯାଇଥାଏ । ରସୁଣରେ ଲେମ୍ବୁରେ ପ୍ରଦାହକାରୀ ତତ୍ୱ ଏବଂ ସାଇଟ୍ରିକ୍ ଏସିଡ୍ ଥାଏ। ଏହା ସହିତ ଆପଣ ତୁରନ୍ତ ଖକାର ଏବଂ କଫ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ।

Google

ସେହିଭଳି ଆପଣଙ୍କୁ କହିଦେଉଛୁ ଯେ, ଯଦି ଆପଣ ଚାହାନ୍ତି କଫ ଭଳି ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ, ଆପଣ ଏକ ଚାମଚ ମହୁ ଏବଂ ଦୁଇ ଚାମଚ ଲେମ୍ବୁ ରସକୁ ଗରମ ପାଣିରେ ମିଶାଇ ପିଇପାରିବେ ଏବଂ ଏଥିରେ ଆପଣଙ୍କୁ ବହୁତ ଆରାମ ମିଳିବ। ଆଜ୍ଞା ହଁ, ଆପଣଙ୍କୁ କହିଦେଉଛୁ ଯେ ଏହି ପ୍ରତିକାର ଗଳାକୁ ସଫା କରିବ କାରଣ ଲେମ୍ବୁ କଫ କାଟିବା ପାଇଁ କାମ କରିଥାଏ ଏବଂ ଏହା ସହିତ ମହୁ ଗଳାକୁ ଆରାମ ଦେଇଥାଏ। କଫରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣରୂପେ ମୁକ୍ତି ପାଇବାକୁ, ଏହି ମିଶ୍ରଣକୁ ଗୋଟିଏ ସପ୍ତାହ ପାଇଁ ଦିନକୁ ତିନିଥର ନିଶ୍ଚୟ କରନ୍ତୁ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଏହି ଆର୍ଟିକିଲଟି ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ କରିବା ସହିତ ଏହାକୁ ସେଆର କରି ଦିଅନ୍ତୁ ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published.