Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଭାଗ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ସାଥ ଦେଉନାହିଁ,ତାହେଲେ ଆଗାମୀ ୩୦ ଦିନରେ ଏହି ୮ଟି କାର୍ଯ୍ୟ ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୮ ରୁ ମଳ ମାସ ଆରମ୍ଭ ହେଇ ଯାଇଛି। ପୂଜା ପାଠ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ବିଶେଷ ମାସ ହୋଇଥାଏ। ଏହି ପୂରା ମାସ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ପ୍ରତି ଭକ୍ତି ପାଇଁ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ଯେହେତୁ ଏହି ମାସରେ କୌଣସି ଶୁଭ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଏ ନାହିଁ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଏହି ମାସ ଶାରୀରିକ ଏବଂ ସାଂସାରିକ ଭୋଗ ବ୍ୟତୀତ ଭଗବାନଙ୍କ ପ୍ରତି ଭକ୍ତିରେ ଆନନ୍ଦ କରିବାର ସମୟ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। କୁହାଯାଏ ଯେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ତାଙ୍କ ନାମ ଏହି ମାସରେ ଦେଇଛନ୍ତି, ସେଥିପାଇଁ ଏହାକୁ ପୁରୁଷୋତ୍ତମ ମାସ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ। ଏବଂ ଏହା ହେଉଛି ଏହି ମାସ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ପ୍ରତି ଭକ୍ତି ପାଇଁ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ। ତଥାପି, ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ ମାଧ୍ୟମରେ ଜଣାଇବୁ, ପୁରୁଷୋତ୍ତମ ମାସରେ ଆପଣଙ୍କୁ ୮ ଟି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ପଡିବ, ଯେଉଁଥିରୁ ଆପଣ ନିଜେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପ୍ରାପ୍ତି କରିପାରିବେ।

କ୍ଷୀରି ଭୋଗ:-

Google

ଯେପରି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିଥିଲୁ ଯେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ପ୍ରତି ଭକ୍ତି ପୁରୁଷୋତ୍ତମ ମାସରେ କରାଯାଇଥାଏ। ସେଥିପାଇଁ, ଏହି ମାସରେ, ଶ୍ରୀ ହରିଙ୍କର ପ୍ରିୟ ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ ଭୋଗ ଲଗାଯାଏ। ଏହା ଜଣା ଯେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କର କ୍ଷୀରି ସବୁଠାରୁ ପ୍ରିୟ ଖାଦ୍ୟ ପଦାର୍ଥ। ସେଥିପାଇଁ, ପୁରୁଷୋତ୍ତମ ମାସର ଉଭୟ ଏକାଦଶୀରେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ଭୋଗରେ କ୍ଷୀରି ଅର୍ପଣ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ। ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଭୋଗ ଅର୍ପଣ କରିବା ସମୟରେ ତୁଳସୀ ପତ୍ର ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ୍।

ଏହି ଜିନିଷଗୁଡିକ ଦାନ କରନ୍ତୁ:-

Google

ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀହରିଙ୍କ ଅନ୍ୟ ନାମ ହେଉଛି ପିତାମ୍ବର, ଯେହେତୁ ଭଗବାନ ହଳଦିଆ ପୋଷାକକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି, ତେଣୁ ତାଙ୍କୁ ପିତାମ୍ବର କୁହାଯାଏ। ତେଣୁ ପୁରୁଷୋତ୍ତମ ମାସରେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ହଳଦିଆ ପୋଷାକ, ହଳଦିଆ ଶସ୍ୟ ଏବଂ ଫଳ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ତାପରେ ଏହାକୁ ଦାନ କରନ୍ତୁ କିମ୍ବା ଯେକୌଣସି ମନ୍ଦିରରେ ଦାନ କରି ଆସନ୍ତୁ।

ତୁଳସୀ ପୂଜନ:-

Google

ଶ୍ରୀ ହରିଙ୍କର ସବୁଠାରୁ ପ୍ରିୟ ଜିନିଷ ହେଉଛି ତୁଳସୀ। ଏହି ପୁରୁଷୋତ୍ତମ ମାସରେ ତୁଲସୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତୁ। ଦୈନିକ ଗୋଟେ ତୁଳସୀଗଛ ମୂଳର ସାମ୍ନାରେ ଗାଈ ଘିଅର ଗୋଟେ ଦୀପ ଜାଳିବା ସହିତ ‘ଓମ୍ ନମୋ ଭଗବତେ ବାସୁଦେବାୟ ନମଃ’ ଜପ କରନ୍ତୁ। ଏହି ମନ୍ତ୍ରକୁ ଜପ କରିବା ସମୟରେ, ତୁଳସୀ ଗଛ ଚାରିପାଖେ ୧୧ ଥର ଘୂର୍ଣ୍ଣନ କରନ୍ତୁ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଘରର ସମସ୍ତ ଦୁଖ ଦୂର ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ଘରେ ଶାନ୍ତି ଏବଂ ସୁଖ ଆସିଥାଏ।

ଏହି ଉପାୟରେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ଅଭିଷେକ କରନ୍ତୁ:-

ପୁରୁଷୋତ୍ତମ ମାସରେ ପ୍ରତିଦିନ, ବ୍ରହ୍ମମୁହୁର୍ତ୍ତରେ ଉଠନ୍ତୁ ଏବଂ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ କେଶର ଯୁକ୍ତ କ୍ଷୀରରେ ଅଭିଷେକ କରିବା ସହିତ ତୁଳସୀର ଏକ ପୁଷ୍ପମାଳା ସହିତ ‘ଓଁ ନମଃ ଭଗବତେ ବାସୁଦେବାୟ ନମଃ ୧୧ ଥର ଜପ କରନ୍ତୁ। ଏପରି କରିବା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭୁ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପ୍ରାପ୍ତି ହୋଇଥାଏ।

Google

ଅଶ୍ୱତ୍ଥ ଗଛକୁ ପୂଜା କରିବା:-

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଅଶ୍ୱତ୍ଥ ଗଛର ବିଶେଷ ଗୁରୁତ୍ୱ ରହିଛି। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ନିଜେ ଅଶ୍ୱତ୍ଥ ଗଛରେ ବାସ କରନ୍ତି। ସେଥିପାଇଁ ମଳମାସରେ ଅଶ୍ୱସ୍ଥ ଗଛର ମୂଳରେ ପ୍ରତିଦିନ ପାଣି ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍। ଏଥି ସହିତ, ଗାଈ ଘିଅର ଏକ ଦୀପ ମଧ୍ୟ ଜାଳିବା ଉଚିତ, ଏମିତି କରିବା ଦ୍ୱାରା ସର୍ବଦା ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କର ଆଶୀର୍ବାଦ ମିଳିଥାଏ।

ଏହିପରି ପୂରଣ ହୋଇଥାଏ ମନସ୍କାମନା:-

ପୁରୁଷୋତ୍ତମ ମାସରେ ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରତିଦିନ ଉଠନ୍ତୁ ଏବଂ ନିତ୍ୟକର୍ମ କରି ସାରିବା ପରେ, ଉଦୟମାନ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଦେବଙ୍କୁ ଜଳ ଅର୍ପଣ ନିଶ୍ଚୟ କରନ୍ତୁ। ଜଳ ଅର୍ପଣ କରିବା ସମୟରେ, ‘ଓଁ ନମଃ ଭଗବତେ ବାସୁଦେବାୟ ନମଃ ‘ ଜପ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ହଳଦିଆ ଫୁଲ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ। ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କର ସମସ୍ତ ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ ହେବ ଏବଂ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ସଦାସର୍ବଦା ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ରହିବ।

ଶଙ୍ଖ ପୂଜା କରନ୍ତୁ:-

ମଳ ମାସ ସମୟରେ ଦକ୍ଷିଣାବର୍ତ୍ତୀ ଶଙ୍ଖକୁ ପ୍ରତିଦିନ ଅବଶ୍ୟ ପୂଜା କରିବା ଉଚିତ୍ । ପୁରୁଷୋତ୍ତମ ମାସରେ ଏହି ଶଙ୍ଖକୁ ପୂଜା କଲେ କେବଳ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କର ଆଶୀର୍ବାଦ ନୁହେଁ ବରଂ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କର ମଧ୍ୟ ଆଶୀର୍ବାଦ ମିଳିଥାଏ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ସକାଳେ ପୂଜା କରିବା ସମୟରେ ଭାଗବତ ପାଠ ନିଶ୍ଚୟ କରନ୍ତୁ।

Google

କନ୍ୟା ଭୋଜନ:-

ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ କୌଣସି ଚାକିରି କିମ୍ବା ଅର୍ଥ ସହିତ ଜଡିତ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପଦୋନ୍ନତି ଦରକାର, ତାହେଲେ ପୁରୁଷୋତ୍ତମ ମାସର ନବମୀ ତିଥିରେ କନ୍ୟା ମାନଙ୍କୁ ଭୋଜନ ନିଶ୍ଚିତ କରାନ୍ତୁ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ଏବଂ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ପ୍ରସନ୍ନ ହୋଇ ଆଶୀର୍ବାଦ କରିଥାନ୍ତି । ଆପଣ କନ୍ୟା ଭୋଜନ କରେଇବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉନ୍ନତି ଏବଂ ପ୍ରଗତି ମିଳିବ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଏହି ଆର୍ଟିକିଲଟି ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ କରିବା ସହିତ ଏହାକୁ ସେଆର କରି ଦିଅନ୍ତୁ। ଭକ୍ତିରେ ଥରେ କମେଣ୍ଟ ବାକ୍ସରେ ” ଓଁ ନମଃ ଭଗବତେ ବାସୁଦେବାୟ ନମଃ ” ଅବଶ୍ୟ ଲେଖି ଦିଅନ୍ତୁ ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *