Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

ଘର ମନ୍ଦିରରେ କେବେ ମଧ୍ୟ ଏହି ମୂର୍ତ୍ତି ଗୁଡିକୁ ଛିଡା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ , ନହେଲେ ପରିସ୍ଥିତି ବହୁତ ଖରାପ ହେବ

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

ଯେକୌଣସି ଘରେ ମନ୍ଦିର ଏଭଳି ଏକ ସ୍ଥାନ ହୋଇଥାଏ ,ଯେଉଁଠାରେ ସକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ରହିଥାଏ। ଘରର ମନ୍ଦିର ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତିରୁ ରକ୍ଷା କରି ଘରେ ଏକ ସକରାତ୍ମକ ପରିବେଶ ବଜାୟ ରଖିଥାଏ। ବାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ସମସ୍ତଙ୍କ ଘରେ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଇଛି। ଏବଂ ବାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ଘର ଯେକୌଣସି ଦିଗରେ ହେଲେ ମଧ୍ୟ ପୂଜାପାଠ ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ସ୍ଥାନ ଐଶାନ କୋଣ ହୋଇଥାଏ। ଏହି ଦିଗରେ ମନ୍ଦିର ରହିବା ଦ୍ୱାରା ଜ୍ଞାନ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଘରେ ସକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଆସିଥାଏ। ତେଣୁ ଘରର ସବୁ ସ୍ଥାନରେ ବାସ୍ତୁ ଦୋଷ ରହିବା ଉଚିତ , କିନ୍ତୁ ମନ୍ଦିରର ପବିତ୍ରତା ପାଇଁ ଆମକୁ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ ଯେ ସେଠାରେ କୌଣସି ବାସ୍ତୁ ଦୋଷ ଜନ୍ମ ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ।

ବାସ୍ତୁ ଅନୁଯାୟୀ ଯେଉଁ ଦେବତାମାନଙ୍କ ହାତରେ ଦୁଇଟିରୁ ଅଧିକ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଅଛି , ସେମାନଙ୍କ ଫୋଟ ଏବଂ ମୂର୍ତ୍ତିଗୁଡ଼ିକୁ ମନ୍ଦିରରେ ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ। ବାସ୍ତୁ ଅନୁଯାୟୀ ଏହାକୁ ମଧ୍ୟ ଅଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏସବୁ ବ୍ୟତୀତ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି କିଛି ମୂର୍ତ୍ତି ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ , ଯାହାକୁ ଆପଣ କେବେ ମଧ୍ୟ ଘରର ମନ୍ଦିରରେ ରଖିବେ ନାହିଁ , ନଚେତ ଏହାର ପରିଣାମ ଆପଣଙ୍କୁ ଭୋଗିବାକୁ ପଡିବ।

ଭୈରବ ଦେବ:-

ଭୈରବ ଦେବ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କର ଏକ ଅବତାର ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି କେବେ ମଧ୍ୟ ଘରର ମନ୍ଦିରରେ ରଖାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଏହାର କାରଣ ଭୈରବ ଏକ ତାମସିକ ଦେବତା ଅଟନ୍ତି। ମନ୍ତ୍ର ତନ୍ତ୍ର ଦ୍ୱାରା ତାଙ୍କର ସାଧନା କରାଯାଏ। ଯେତେବେଳେ କି ପାରିବାରିକ ଜୀବନରେ ସୁଖ ଶାନ୍ତି ଏବଂ ପ୍ରେମ ଆଶା କରାଯାଏ। ତେଣୁ ଭୈରବଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିକୁ ଘରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ।

ନଟରାଜ:-

Google

ନଟରାଜଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କର ଏକ ଅବତାର ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। କିନ୍ତୁ ବାସ୍ତୁ ବିଜ୍ଞାନ ଅନୁଯାୟୀ ନଟରାଜ ରୂପ ଯୁକ୍ତ ଶିବ ମୂର୍ତ୍ତିକୁ ଘରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଯେତେବେଳେ ଭଗବାନ ଶିବ ତାଣ୍ଡବ ନୃତ୍ୟ କରନ୍ତି , ସେତେବେଳେ ସେ ବିନାଶର ପ୍ରତୀକ ହୋଇଥାନ୍ତି। ନଟରାଜ ରୂପରେ ଶିବ ତାଣ୍ଡବ କରୁଥିବାରୁ ଏହାକୁ ଘରକୁ ଆଣନ୍ତୁ ନାହିଁ , ଏହାଦ୍ୱାରା ଘରେ ବିନାଶର ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ |

ଶନି ଦେବ:-

ଶନି ଗ୍ରହର ଶାନ୍ତି ପାଇଁ ଶନିଙ୍କର ପୂଜା ଅର୍ଚ୍ଚନା କରିବାର ପରାମର୍ଶ ଜ୍ୟୋତିଷଶାସ୍ତ୍ର ଦେଇଥାଏ କିନ୍ତୁ ଜ୍ୟୋତିଷଶାସ୍ତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ଘରକୁ ଆଣିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇ ନଥାଏ।  ଶନି ମହାରାଜ ଏକାନ୍ତ , ବିରହ , ଉଦାସୀନତା ଏବଂ ଅସନ୍ତୋଷର ଦେବତା ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ତେଣୁ ଶନି ମହାରାଜଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିଗୁଡ଼ିକୁ ଘରକୁ ଆଣିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ , ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ପୂଜା କରିବାକୁ ପଡିବ , ତେବେ ଆପଣ ତାଙ୍କର ପୂଜା ଘର ବାହାରେ କୌଣସି ମନ୍ଦିରରେ ତାଙ୍କର ମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ଥାପନ କରି କରିପାରିବେ।

ରାହୁ କେତୁ:-

Google

ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ରାହୁ କେତୁଙ୍କୁ ଏକ ପାପୀ ଗ୍ରହ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ଏବଂ ରାହୁଙ୍କ ଶାନ୍ତି ପାଇଁ ଜ୍ୟୋତିଶାସ୍ତ୍ରରେ ରାହୁଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ରାହୁଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ଘରକୁ ଆଣିବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆ ଯାଇନଥାଏ କାରଣ ରାହୁ ଏକ ଛାୟା ଗ୍ରହ ହେବା ସହିତ ଏବଂ ପାପୀ ଗ୍ରହ ମଧ୍ୟ ଅଟନ୍ତି। ସେ ମୂଳତଃ ଏକ ଅସୁର ଅଟନ୍ତି। ତାଙ୍କର ପୂଜା ପରିବାରରୁ ଦୂରରେ ରଖିବା ପାଇଁ କରାଯାଏ।

ମାତା କାଳୀ:-

ମାଆ କାଳୀଙ୍କ ବିକୃତ ଫୋଟ ଆପଣଙ୍କୁ ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ରଖିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ଯେଉଁଥିରେ ମା କାଳୀଙ୍କ ବାମ ଗୋଡ଼ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ଉପରେ ରହିଥାଏ , ସେହିପରି ମୂର୍ତ୍ତିକୁ କେବେ ମଧ୍ୟ ଘରେ ଲଗାନ୍ତୁ ନାହିଁ , ଏହା ଭଲ ନୁହେଁ। ଏବଂ ବାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ଏପରି ମୂର୍ତ୍ତିକୁ ସ୍ମଶାନ କାଳୀ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ , ଯିଏ ବିଧ୍ୱଂସର ପ୍ରତୀକ ହୋଇଥାନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ କେବେ ମଧ୍ୟ ଏହିପରି ମୂର୍ତ୍ତିକୁ ଘରେ ଲଗାନ୍ତୁ ନାହିଁ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବାସ୍ତୁରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଘରେ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ , ଦେବୀ ସରସ୍ୱତୀ , ଭଗବାନ ଗଣେଶ ଏବଂ କୁବେର ମହାରାଜଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି କେବେ ମଧ୍ୟ ଛିଡା ହେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ , ଏହାକୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଅଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏଗୁଡିକ ବସିବା ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଏହି ଆର୍ଟିକିଲଟି ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ କରିବା ସହିତ ଏହାକୁ ସେଆର କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଭକ୍ତିରେ ଥରେ କମେଣ୍ଟ ବାକ୍ସରେ ନିଜର ପ୍ରିୟ ଭଗବାନଙ୍କ ନାମ ଲେଖି ଦିଅନ୍ତୁ ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published.