Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

ଏହି ଦିଗକୁ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ପାଦ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ , ନଚେତ ଖରାପ ସମୟ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ସମୟ ଲାଗିବ ନାହିଁ

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

ଯଦି ଆପଣ କେବେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଛନ୍ତି , ତେବେ ଆପଣ ନିଶ୍ଚୟ ଦେଖିଥିବେ ଯେ କୌଣସି ପରିବାରରେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଶିଷ୍ଟାଚାର ସହିତ ଜଡିତ ଅନେକ ଜିନିଷ କୁହାଯାଏ। ପିଲାଦିନରୁ ହିଁ ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯାଏ ଯେ ଗୁରୁଜନମାନଙ୍କର ସର୍ବଦା ସମ୍ମାନ କରିବା ଉଚିତ , କାହା ଆଗରେ କିପରି ଉଠିବା ଏବଂ ବସିବା ଇତ୍ୟାଦି ସବୁ ଜିନିଷ ସର୍ବଦା ସେମାନଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ଭିତରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଏ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଭଲ ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯାଏ।

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଶିଷ୍ଟାଚାର ସହ ଜଡିତ ଅନେକ କଥା କୁହାଯାଏ। ଅନେକ ଜିନିଷ ସହିତ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ ଯେ ଭଗବାନ , ଗୁରୁ , ଅଗ୍ନି ଇତ୍ୟାଦିଙ୍କୁ ସର୍ବଦା ସମ୍ମାନ କରିବା ଉଚିତ ଏବଂ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ଆଡକୁ ପାଦ ରଖିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହିପରି ସମାନ ଜିନିଷ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ , ଯାହା ଆଡକୁ ଆମକୁ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ପାଦ ନ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଏ।

Google

କର୍ମ ପୁରାଣ ଅନୁଯାୟୀ ଏହା କୁହାଯାଏ ଯେ ଯଦି ଆମେ ଏପରି ଭୁଲ କରିଥାଉ ତେବେ ଆମର ଖରାପ ସମୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଏ। ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ କୁହାଯାଏ ଯେ ଶୋଇବା ସମୟରେ କିମ୍ବା କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ଭଗବାନଙ୍କ ଆଡକୁ ପାଦ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ , କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଏଭଳି କରିବାର ଅର୍ଥ ଭଗବାନଙ୍କର ଅପମାନ କରିବା ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ।

ଶାସ୍ତ୍ରରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ କୌଣସି ବ୍ରାହ୍ମଣଙ୍କୁ କେବେ ମଧ୍ୟ ଅପମାନିତ କରାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ କିମ୍ବା ତାଙ୍କ ଆଡକୁ ପାଦ କରି ବସିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ଏହିପରି ଗାଈ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଇଛି। ଗାଈକୁ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଈଶ୍ୱରଙ୍କ ମାନ୍ୟତା ଦିଆଯାଏ ଏବଂ ଗାଈକୁ ପୂଜା ମଧ୍ୟ କରାଯାଏ। ତେଣୁ ଗାଈ ଆଡକୁ ପାଦ କରିବା ଭଗବାନଙ୍କ ପ୍ରତି ଅପମାନ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ।

ଜୀବନ୍ତ ଭଗବାନ ଭାବରେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଏ ଏବଂ କୌଣସି ପୂଜା ପାଠ ପୂର୍ବରୁ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଭଗବାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପୂଜା କରାଯାଏ। ତେଣୁ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଆଡ଼କୁ କେବେ ମଧ୍ୟ ପାଦ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ଆହୁରିମଧ୍ୟ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଭଗବାନଙ୍କ ମାନ୍ୟତା ଦିଆଯାଇଛି। ଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ ବନସ୍ପତିଙ୍କର ସ୍ୱାମୀ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ତେଣୁ ଚନ୍ଦ୍ର ଆଡକୁ କେବେ ମଧ୍ୟ ପାଦ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ।

Google

ଗୁରୁ ଯାହାଙ୍କୁ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ଭଗବାନଙ୍କ ଠାରୁ ମଧ୍ୟ ଉଚ୍ଚତମ ମାନ୍ୟତା ଦିଆଯାଇଛି। ଗୁରୁ ହିଁ ଆମକୁ ଜୀବନର ସମସ୍ତ ଶିକ୍ଷା ଏବଂ ରୀତିନୀତି ବୁଝାଇବା ସହିତ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ କରିଥାନ୍ତି , ସେଥିପାଇଁ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ପାଦ ଦେଖାଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ଏହାକୁ ସବୁଠାରୁ ବଡ ପାପ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଏହି ଆର୍ଟିକିଲଟି ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ କରିବା ସହିତ ଏହାକୁ ସେଆର କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published.