Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

ଏହି ୮ଟି ଗୁଣର ବନ୍ଧୁ ଭାଗ୍ୟବାନ ମାନଙ୍କୁ ମିଳିଥାଏ , ଜାଣନ୍ତୁ ବିଦୁର ନୀତି କଣ କହେ

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

ବିଦୁର ନୀତିରେ ବିଦୁରଙ୍କର ବିଚାର ବିଷୟରେ କୁହାଯାଇଛି। ବିଦୁର ବହୁତ ବୁଦ୍ଧିମାନ ଥିଲେ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ତାଙ୍କୁ ସର୍ବଦା ଜଣାଥିଲା ଯେ କୌରବମାନେ ଅଧର୍ମ ପଥରେ ଚାଲୁଛନ୍ତି , ତେଣୁ ସେ ପାଣ୍ଡବମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ପଥରେ ଆଗେଇବାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରୁଥିଲେ। ସେ ସର୍ବଦା ଜାଣିଥିଲେ ଯେ ମହାଭାରତ ଯୁଦ୍ଧରେ ପାଣ୍ଡବମାନେ ବିଜୟ ଲାଭ କରିବେ କାରଣ ସେମାନେ ଧର୍ମ ପଥରେ ଚାଲୁଥିଲେ ଏବଂ ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣ ସେମାନଙ୍କର ବନ୍ଧୁ ହୋଇ ସେମାନଙ୍କୁ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ କରୁଥିଲେ।

ଜୀବନରେ ଜଣେ ଭଲ ବନ୍ଧୁ ମିଳିଗଲେ ଜୀବନ ଧନ୍ୟ ହୋଇଯାଏ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ଜଣେ ଭଲ ବନ୍ଧୁ ମଣିଷକୁ ସୌଭାଗ୍ୟ ଆଡକୁ ନେଇଯାଏ ଏବଂ ଜଣେ ଖରାପ ବନ୍ଧୁ ମଧ୍ୟ ଜଣେ ଭଲ ମଣିଷକୁ ମନ୍ଦ ଆଡକୁ ଠେଲି ଦେଇପାରେ। ତେଣୁ ବିଦୁର ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ବନ୍ଧୁ ବହୁତ ଭାବି ଚିନ୍ତି କରିବା ଉଚିତ। ବିଦୁରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଜଣେ ଭଲ ବନ୍ଧୁଙ୍କର କିଛି ବିଶେଷ ଗୁଣ ଥିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ।

Google

କୃତଜ୍ଞ:-

ଏଥି ମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରଥମ ଗୁଣ କୃତଜ୍ଞତା ଅଟେ। କୁହାଯାଏ ଯେ କୃତଜ୍ଞ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ମନ ବହୁତ ପବିତ୍ର ହୋଇଥାଏ।

ଧାର୍ମିକ:-

ବନ୍ଧୁକୁ ଧାର୍ମିକ ହେବା ଉଚିତ୍। ଯେଉଁ ଲୋକମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ଧାର୍ମିକ ବନ୍ଧୁ ରହିଥାନ୍ତି , ସେ କେବେହେଲେ ଅନ୍ୟାୟ ପଥ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ।

ସତ୍ୟବାଦୀ:-

ପ୍ରକୃତ ବନ୍ଧୁ ବହୁତ କଷ୍ଟର ସହିତ ମିଳିଥାନ୍ତି। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ପ୍ରକୃତ ବନ୍ଧୁ ଭାଗ୍ୟବାନ ମାନଙ୍କୁ ମିଳିଥାଏ। ଯେଉଁମାନେ କି ସବୁବେଳେ ସତ୍ୟ କହିଥାନ୍ତି ।

ଉଦାର:-

ଯେଉଁ ଲୋକମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ଉଦାର ବନ୍ଧୁ ରହିଥାନ୍ତି , ସେମାନଙ୍କୁ ନିଜ ଭାଗ୍ୟ ଉପରେ ଗର୍ବିତ କରିବା ଉଚିତ କାରଣ ଏପରି ବନ୍ଧୁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ମିଳି ନଥାଏ।

ଦୃଢ଼ ସ୍ନେହୀ:-

ଯେଉଁମାନଙ୍କ ମନରେ ଦୃଢ଼ ସ୍ନେହ ରହିଥାଏ , ସେମାନଙ୍କୁ ଭଲ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହିପରି ଲୋକମାନେ ବହୁତ ଭଲ ବନ୍ଧୁତା ବଜାୟ ରଖନ୍ତି।

ଜିତେନ୍ଦ୍ରୀୟ:-

ଯେଉଁ ମାନଙ୍କର ବନ୍ଧୁ ଇନ୍ଦ୍ରିୟଗୁଡିକୁ ନିଜ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖିପାରନ୍ତି , ସେମାନଙ୍କୁ ବନ୍ଧୁତା ହେତୁ କେବେ କୌଣସି କ୍ଷତିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡେ ନାହିଁ।

Google

ସୀମିତତାରେ ବଞ୍ଚୁଥିବା:-

ଯେଉଁ ଲୋକମାନେ ନିଜର ସୀମିତତା ମଧ୍ୟରେ ବଞ୍ଚିବା ଜାଣିଥାନ୍ତି ସେମାନେ କଦାପି ଭୁଲ କରନ୍ତି ନାହିଁ। ସେମାନେ ଠିକ କି ଭୁଲ କରୁଛନ୍ତି ତାହା ପ୍ରତ୍ୟେକ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଭାବନ୍ତି।

ବନ୍ଧୁତା ଭାଙ୍ଗନ୍ତୁ ନାହିଁ:-

ଜଣେ ପ୍ରକୃତ ବନ୍ଧୁ କଦାପି ବନ୍ଧୁତା ଭାଙ୍ଗନ୍ତି ନାହିଁ। ଏପରି ବନ୍ଧୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପରିସ୍ଥିତିରେ ନିଜ ସାଙ୍ଗ ସହିତ ରହିଥାନ୍ତି।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଏହି ଆର୍ଟିକିଲଟି ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ କରିବା ସହିତ ଏହାକୁ ସେଆର କରି ଦିଅନ୍ତୁ ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published.