Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଗବାନଙ୍କୁ ଅର୍ପଣ କରାଯାଇଥିବା ଫୁଲ ମିଳିଥାଏ ତେବେ ରଖନ୍ତୁ ଏହି ସ୍ଥାନରେ, କେବେ ମଧ୍ୟ ଟଙ୍କାର ଅଭାବ ହେବ ନାହିଁ ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

ସମସ୍ତ ଲୋକମାନେ ନିଜର ଶ୍ରଦ୍ଧା ଭାବରେ ଭଗବାନଙ୍କୁ ପୂଜା ଅର୍ଚ୍ଚନା କରିଥାନ୍ତି ଏବଂ ଭଗବାନଙ୍କୁ ପ୍ରସନ୍ନ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରସାଦ କିମ୍ବା ଦାନ ଭାବରେ କିଛି ନା କିଛି ଜିନିଷ ଅବଶ୍ୟ ଦେଇଥାନ୍ତି । ବହୁତ୍ ଲୋକ ଏପରି ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଭଗବାନଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିବା ପାଇଁ ମନ୍ଦିରକୁ ଯାଇଥାନ୍ତି ଏବଂ ସେଠାରେ ଭଗବାନଙ୍କୁ ଫୁଲ, ପ୍ରସାଦ ଇତ୍ୟାଦି ଜିନିଷ ଅର୍ପଣ କରିଥାନ୍ତି । ଭଗବାନଙ୍କୁ ପ୍ରସାଦ ଅର୍ପଣ କରିସାରିବା ପରେ ସେହି ଲୋକମାନେ ସ୍ଵୟଂ ନିଜେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସାଦ ଗ୍ରହଣ କରିଥାନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଯେଉଁ ଜିନିଷ ଆମ୍ଭମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଭଗବାନଙ୍କୁ ଅର୍ପଣ କରାଯାଇଥାଏ ଏହି ଜିନିଷ ଆମ୍ଭମାନଙ୍କ ଭାଗ୍ୟକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାର ଶକ୍ତି ରଖିଥାଏ । ଏହି ଜିନିଷଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ ସମସ୍ତ ଲୋକମାନେ ଭଗବାନଙ୍କୁ ଫୁଲ ଅବଶ୍ୟ ଅର୍ପଣ କରିଥାନ୍ତି । ଯେତେବେଳେ ଭଗବାନଙ୍କୁ ଫୁଲ ଅର୍ପଣ କରାଯାଏ, ତେବେ ଏହି ଫୁଲଗୁଡ଼ିକ ଭଗବାନଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ହୋଇଯାଏ ।

ଭଗବାନଙ୍କୁ ପୂଜା ଅର୍ଚ୍ଚନା କରିବା ପରେ ଯେବେ ଆପଣ ଫୁଲ ଅର୍ପଣ କରିଥାନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରସାଦ ସହିତ ଭଗବାନଙ୍କ ଫୁଲ ମଧ୍ୟ ମିଳିଥାଏ କିନ୍ତୁ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଏପରି ହୋଇଥାନ୍ତି ଏହାର ମହତ୍ଵ ବୁଝନ୍ତି ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ଯେଉଁ ଫୁଲ ଆପଣଙ୍କୁ ମିଳିଥାଏ ଏହା ଭଗବାନଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ହୋଇଥାଏ । ଯଦି ଆପଣ ଏହି ଫୁଲଗୁଡ଼ିକ ସଠିକ୍ ସ୍ଥାନରେ ରଖନ୍ତି ତେବେ ଏହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନରେ ସମସ୍ତ ଦୁଃଖ କଷ୍ଟ , ଅସୁବିଧା ଦୁର ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନରେ ଅନେକ ପ୍ରକାର ସୁଖ ସମୃଦ୍ଧି ଆସିଥାଏ । ଆଜି ଆମେ ଏହି ପୋଷ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଭଗବାନଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ଫୁଲ ଗୁଡିକ ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ମିଳିଥାଏ , ତେବେ ଆପଣ ସେଗୁଡିକୁ କେଉଁଠାରେ ରଖିବେ ଯାହାଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଭଲ ଫଳ ପାଇପାରିବେ ? ଏହା ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ଯାଉଛୁ ।

ଯଦି ଆପଣ ଭଗବାନଙ୍କୁ ଅର୍ପଣ କରାଯାଇଥିବା ଫୁଲ ମିଳିଥାଏ, ତେବେ ଏହି ସ୍ଥାନ ରଖନ୍ତୁ ।

ଯଦି ଆପଣ ଭଗବାନଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିବା ପରେ ଭଗବାନଙ୍କୁ ଅର୍ପଣ କରାଯାଇଥିବା ଫୁଲ ମିଳିଥାଏ ତେବେ ଆପଣ ଏହି ଫୁଲଗୁଡ଼ିକୁ ନିଜ ଘରର ଫୁଲ କୁଣ୍ଡ କିମ୍ବା ଗଛ ଉଦ୍ଭିଦର ମୂଳରେ ଅର୍ପଣ କରି ଦିଅନ୍ତୁ, ଯଦି ଆପଣ ଏପରି କରନ୍ତି ତେବେ ଏହି ଫୁଲଗୁଡ଼ିକର ସମ୍ମାନ ରହିଥାଏ ।

ଅନେକ ଥର ଏପରି ହୋଇଥାଏ କୌଣସି ମନ୍ଦିର ଦର୍ଶନ କରିବା ପରେ ସେଠାରୁ ମିଳୁଥିବା ଫୁଲ ଘରକୁ ଆଣିବା ସମ୍ଭବ ହୋଇ ନଥାଏ , ଯଦି ଆପଣ କୌଣସି ତୀର୍ଥ ଯାତ୍ରାରେ ଯାଇଥାନ୍ତି ଏବଂ ସେଠାରୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଫୁଲଗୁଡ଼ିକ ମିଳିଥାଏ ତେବେ ଆପଣ ସେହି ଫୁଲଗୁଡ଼ିକୁ ଭଲ ଭାବରେ ଶୁଙ୍ଘି ନିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ଶୁଙ୍ଘି ସାରିବା ପରେ କୌଣସି ଗଛ ମୂଳରେ ଅର୍ପଣ କରିଦିଅନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣ ଏପରି କରନ୍ତି ତେବେ ଏହି ଫୁଲଗୁଡ଼ିକରେ ଭଗବାନଙ୍କ ଠାରୁ ମିଳୁଥିବା ସମସ୍ତ ସକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଆପଣଙ୍କ ଭିତରକୁ ଆସିଯାଇଥାଏ । ଏହାପରେ ଏହି ଫୁଲଗୁଡ଼ିକ ସାଧାରଣ ହୋଇଯାଇଥାଏ । ଯଦି ଆପଣ ଚାହାଁନ୍ତି, ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏହି ଫୁଲଗୁଡ଼ିକୁ ଏକ ନଦୀରେ ପ୍ରବାହିତ କରିପାରିବେ ।

ମନ୍ଦିରରେ ଭଗବାନଙ୍କୁ ଅର୍ପଣ କରାଯାଇଥିବା ଫୁଲଗୁଡ଼ିକ ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ମିଳେ ତେବେ ଆପଣ ଏହି ଫୁଲଗୁଡିକୁ ନିଜର ଘରର ଆଲମାରୀରେ ମଧ୍ୟ ରଖି ପାରିବେ । ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି କଥାର ଧ୍ୟାନ ରଖିବାକୁ ହେବ ଆପଣ ସବୁବେଳେ ଏହି ଫୁଲଗୁଡ଼ିକୁ ଏପରି ସ୍ଥାନରେ ରଖିବେ ଯେଉଁଠାରେ ଆପଣ ନିଜ ଅଳଙ୍କାର କିମ୍ବା ଟଙ୍କା ରଖୁଛନ୍ତି ।

ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଗବାନଙ୍କ ପାଦ ଉପରେ ଲଗାଯାଇଥିବା ଫୁଲଗୁଡ଼ିକ ମିଳିଥାଏ ତେବେ ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆପଣ ଏହି ଫୁଲଗୁଡ଼ିକୁ ସବୁବେଳେ ଏକ ଲାଲ୍ କପଡ଼ାରେ ଗୁଡ଼ାଇ ରଖି ଦିଅନ୍ତୁ । ଆପଣ ଲାଲ୍ କପଡ଼ାରେ ଏହି ଫୁଲଗୁଡ଼ିକ ଗୁଡ଼ାଇ ରଖିବା ପରେ ଏପରି ସ୍ଥାନରେ ରଖନ୍ତୁ ଯେଉଁ ଠାରେ ଆପଣ ଖର୍ଚ୍ଚ ପାଇଁ ଟଙ୍କା ରଖୁଛନ୍ତି କିମ୍ବା ଆପଣ ନିଜର ଆଲମାରୀରେ ମଧ୍ୟ ରଖି ପାରିବେ । ଯଦି ଆପଣ ଏପରି କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନରେ କେବେ ମଧ୍ୟ ଅର୍ଥର ଅଭାବ ହେବ ନାହିଁ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ଆମଦାନୀ ମଧ୍ୟ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଏହି ଆର୍ଟିକିଲଟି ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ କରିବା ସହିତ ଏହାକୁ ସେଆର କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଭକ୍ତିରେ ଥରେ କମେଣ୍ଟ ବାକ୍ସରେ ନିଜ ଇଷ୍ଟ ଭଗବାନଙ୍କ ନାମ ଲେଖି ଦିଅନ୍ତୁ ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *