Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

ବିଶ୍ୱକର୍ମା ପୂଜା ଦିନ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ଏହି କାମ ଗୁଡିକ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ , ନଚେତ ବ୍ୟବସାୟରେ ବହୁତ ବଡ଼ କ୍ଷତି ହେବ

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

ଚଳିତବର୍ଷ ବିଶ୍ୱକର୍ମା ପୂଜା ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୬ ତାରିଖ ଦିନ ପାଳନ କରାଯାଉଛି। ଭଗବାନ ବିଶ୍ୱକର୍ମାଙ୍କ ପୂଜା ବହୁତ ଆଡମ୍ବର ସହକାରେ କରାଯାଇଥାଏ। ଆଶ୍ୱିନ ମାସର କୃଷ୍ଣ ପକ୍ଷ ଚତୁର୍ଦ୍ଦଶୀରେ ବିଶ୍ୱକର୍ମା ପୂଜା କରାଯାଏ। ଭଗବାନ ବିଶ୍ୱକର୍ମା ଏହି ଦିନ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ଏହି ଦିନ ଭଗବାନ ବିଶ୍ୱକର୍ମାଙ୍କ ସହ କାରଖାନା ଏବଂ ଶିଳ୍ପ ଗୁଡ଼ିକରେ ଯନ୍ତ୍ରପାତିର ମଧ୍ୟ ପୂଜା କରାଯାଇଥାଏ।

ଏହି ଦିନ ଭଗବାନ ବିଶ୍ୱକର୍ମାଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କର ବ୍ୟବସାୟରେ ବୃଦ୍ଧି ହେବା ସହିତ ସୁଖ ଏବଂ ଶାନ୍ତି ମଧ୍ୟ ରହିବ। କଳାକାର , କାରିଗର ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟୀ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବିଶ୍ୱକର୍ମା ପୂଜା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ। ଯଦି ଆପଣ ଏହି ଦିନ ପୂଜା କରୁଛନ୍ତି , ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଅନେକ ଜିନିଷ ଉପରେ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ରଖିବାକୁ ପଡିବ , ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କର କୌଣସି ଭୁଲ ହେବ ନାହିଁ।

ବିଶ୍ୱକର୍ମା ପୂଜା ଶୁଭ ମୁହୂର୍ତ୍ତ:-

ଚତୁର୍ଦ୍ଦଶୀ ତିଥି ଆରମ୍ଭ (୧୫ ସେପ୍ଟେମ୍ବର) – ୧୧ଟା ବାଜି ୧ ମିନିଟ ରୁ

ଚତୁର୍ଦ୍ଦଶୀ ତିଥି ସମାପ୍ତ (୧୬ ସେପ୍ଟେମ୍ବର) – ୭ ଟା ବାଜି ୫୬ ମିନିଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ

ପୂଜା ପାଇଁ ଶୁଭ ମୁହୂର୍ତ୍ତ – ୧୬ ସେପ୍ଟେମ୍ବର – ସକାଳ ୧୦ ଟା ବାଜି ୯ ମିନିଟରୁ ୧୧ ବାଜି ୩୭ ମିନିଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ

Google

ଏହି ଭୁଲଗୁଡିକ ଠାରୁ ଦୂରରେ ରୁହନ୍ତୁ:-

ଏହି ଦିନ କାରଖାନା ଏବଂ ଯନ୍ତ୍ରପାତି ଗୁଡିକୁ ପୂଜା କରାଯାଏ ବୋଲି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିଥିଲୁ। ସେଥିପାଇଁ ଏହି ଦିନ ଆପଣ ଯନ୍ତ୍ରପାତି ଗୁଡିକୁ ସମ୍ମାନର ସହିତ ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ଯଦି ସମ୍ଭବ ତେବେ ସେଗୁଡିକର ପୂଜା କରନ୍ତୁ।

ଯଦି ଆପଣ କୌଣସି କାରଖାନାର ମାଲିକ ଅଟନ୍ତି , ତେବେ ଆପଣ ଏହି ଦିନ ଯନ୍ତ୍ରପାତି ବ୍ୟବହାର କରିବା ଠାରୁ ଦୂରରେ ରୁହନ୍ତୁ , ଏବଂ ସେଗୁଡିକର ପୂଜା କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସେଗୁଡିକୁ ସଫା କରନ୍ତୁ।

ଯେଉଁ ବସ୍ତୁଗୁଡିକୁ ଆପଣ ନିଜ ଜୀବନରେ ପ୍ରତିଦିନ ବ୍ୟବହାର କରିଥାନ୍ତି , ସେଗୁଡିକୁ ବିଶ୍ଵକର୍ମା ପୂଜା ଦିନ ସଫା କରିବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ଗାଡି ଗୁଡିକର ସଫା କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସେଗୁଡିକୁ ପୂଜା କରନ୍ତୁ।

ଯେଉଁମାନଙ୍କର କାରଖାନା ଅଛି କିମ୍ବା ମେସିନ ସହିତ ଜଡିତ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟ ଅଛି , ସେମାନଙ୍କୁ ବିଶ୍ୱକର୍ମା ପୂଜା ଦିନ ସେମାନଙ୍କର ମେସିନ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ।

Google

ବିଶ୍ୱକର୍ମା ପୂଜା ଦିନ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ମାଂସ ଏବଂ ମଦପାନ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ନିଜ ବ୍ୟବସାୟର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ବିଶ୍ୱକର୍ମା ପୂଜା ଦିନ ନିର୍ଦ୍ଧନ ଲୋକ ଏବଂ ବ୍ରାହ୍ମଣଙ୍କୁ ଦାନ କରିବା ଉଚିତ୍।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଏହି ଆର୍ଟିକିଲଟି ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ କରିବା ସହିତ ଏହାକୁ ସେଆର କରି ଦିଅନ୍ତୁ। ଭକ୍ତିରେ ଥରେ କମେଣ୍ଟ ବାକ୍ସରେ ନିଜର ଇଷ୍ଟ ଭଗବାନଙ୍କ ନାମ ଲେଖି ଦିଅନ୍ତୁ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published.