Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

ସମସ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତି ଶନିଦେବଙ୍କୁ ତେଲ ଅର୍ପଣ କରିଥାନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଆପଣ କ’ଣ ଏହାର କାରଣ ଜାଣିଛନ୍ତି ?

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

ପିଲାଦିନରୁ ଆମେ ସମସ୍ତେ ନିଜ ଘରେ ଏକ ପ୍ରଥା ଦେଖି ଆସୁଛି । ପ୍ରତି ଶନିବାର ଦିନ ଶନି ଦେବଙ୍କୁ ତେଲ ଅର୍ପଣ କରିବା ଏବଂ ସେହି ତେଲରେ ନିଜର ଚେହେରା ଦେଖିବା । ଯେହେତୁ ଆମେ ଦେଖୁଥାଉ ଘରର ବଡ ଲୋକମାନେ ଧର୍ମ ସହିତ ଜଡିତ ଯେଉଁ କାଥାଗୁଡିକ ପାଳନ କରିଥାନ୍ତି ତାହାର ଉଲ୍ଲେଖ ଶାସ୍ତ୍ର ଏବଂ ପୁରାଣରେ ଅବଶ୍ୟ ମିଳିଥାଏ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ପୁରାଣ ଅନୁଯାୟୀ ଶନି ଦେବଙ୍କୁ ତେଲ ଅର୍ପଣ କରିବାର କ’ଣ ମହତ୍ତ୍ଵ ରହିଛି ? ସର୍ବଶେଷରେ, ଶନିଦେବଙ୍କୁ ତେଲ କାହିଁକି ଦିଆଯାଏ ? ଏବଂ ଏହି ତେଲରେ ଆପଣ ନିଜର ଚେହେରା ଦେଖିବାର କ’ଣ ମହତ୍ତ୍ଵ ରହିଛି ?

ଶନି ଦେବଙ୍କୁ ତେଲ ଅର୍ପଣ କରିବା ବିଷୟରେ ଦୁଇଟି କଥା ପ୍ରଚଳିତ ଅଛି ।

ଶାନିଦେବ ଏବଂ ହନୁମାନ ।

ଏକ କଥା ଅନୁସାରେ ଶନି ଦେବଙ୍କୁ ନିଜର ଶକ୍ତି ଏବଂ ପରାକ୍ରମ ଉପରେ ବହୁତ ଗର୍ବ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ସେହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ରାମ ଭକ୍ତ ବଜରଙ୍ଗ ବାଲିଙ୍କ ଶକ୍ତି ଏବଂ ପରାକ୍ରମ ସମସ୍ତେ ଆଲୋଚନା କରୁଥିଲେ । ଯେତେବେଳେ ଶନିଦେବ ଏହି କଥା ବିଷୟରେ ଜାଣିଲେ, ସେ ହନୁମାନଙ୍କ ସହିତ ଯୁଦ୍ଧ କରିବାକୁ ବାହାରିଲେ, ଯେଉଁଠାରେ ସେ ଦେଖିଲେ ହନୁମାନ ଏକାକୀ ବସି ଶ୍ରୀ ରାମଙ୍କ ପ୍ରତି ଭକ୍ତିଭାବରେ ଲୀନ ଅଛନ୍ତି । ଶନି ଦେବ ହନୁମାନଙ୍କୁ ଯୁଦ୍ଧ କରିବା ପାଇଁ ଆମତ୍ରଣ କରିଥିଲେ । ହନୁମାନ ବୁଝାଇ କରି କହିଲେ ସେ ଏବେ ତାଙ୍କ ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀ ରାମଙ୍କ ଧ୍ୟାନ କରୁଛନ୍ତି । ହନୁମାନ ଶନିଦେବଙ୍କୁ ଯିବ ପାଇଁ କହିଲେ । କିନ୍ତୁ ଶନି ଦେବ ତାଙ୍କୁ ଯୁଦ୍ଧ କରିବା ପାଇଁ ଆମତ୍ରଣ କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ ଏବଂ ହନୁମାନଙ୍କ ବହୁତ ବୁଝାଇବା ପରେ ମଧ୍ୟ ମାନିଲେ ନାହିଁ ଏବଂ ଯୁଦ୍ଧ କରିବା କଥାରେ ଜିଦ୍ ଧରି ବସିଲେ । ତେବେ ହନୁମାନ ପୁନର୍ବାର ବୁଝାଇ କରି କହିଲେ ମୋର ରାମ ସେତୁ ପରିକ୍ରମା କରିବାର ସମୟ ହୋଇଯାଇଛି ଆପଣ ଦୟାକରି ଏଠାରୁ ଚାଲି ଯାଆନ୍ତୁ ।

ଯେତେବେଳେ ଶାନିଦେବ ମାନିଲେ ନାହିଁ, ହନୁମାନ ଶନିଦେବଙ୍କୁ ନିଜର ଲାଞ୍ଜରେ ଗୁଡ଼ାଇ ପରିକ୍ରମା କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ । ଶନି ଦେବଙ୍କ ସମସ୍ତ ଶରୀର ପୃଥିବୀ ଓ ରାସ୍ତାରେ ଆସୁଥିବା ଚଟାଣରେ ଘଷିବା ଦ୍ୱାରା ସମସ୍ତ ଶରୀର କ୍ଷତ ବିକ୍ଷତ ହୋଇଥିଲା । ଶନି ଦେବଙ୍କ ଶରୀରରୁ ରକ୍ତ ବାହାରିବାକୁ ଲାଗିଲା ଏବଂ ବହୁତ୍ ଅଧିକ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେବାକୁ ଲାଗିଲା । ସେତେବେଳେ ଶନି ଦେବ ହନୁମାନଙ୍କୁ କ୍ଷମା ମାଗି କହିଲେ ମତେ ମୋର ଗର୍ବର ପରିଣାମ ମିଳିଯାଇଛି । ଦୟାକରି ମୋତେ ମୁକ୍ତ କରନ୍ତୁ । ତା’ପରେ ହନୁମାନ କହିଲେ ଯଦି ମୋର ଭକ୍ତଙ୍କ ରାଶି ଉପରେ ଆପଣଙ୍କ କୌଣସି ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ନକରିବାକୁ ପ୍ରତିଜ୍ଞା କର, ତେବେ ମୁଁ ଆପଣଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିପାରିବି । ତା’ପରେ ଶାନିଦେବ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇ କହିଲେ ଆପଣଙ୍କ ଭକ୍ତଙ୍କ ଉପରେ ମୋର କୌଣସି ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପକାଇବି ନାହିଁ । ତା’ପରେ ହନୁମାନ ଶନି ଦେବଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଆହତ ଶରୀରରେ ତେଲ ଲଗାଇଲେ, ଯାହାଦ୍ୱାରା ଶନି ଦେବଙ୍କୁ ଜନ୍ତ୍ରଣରୁ ଆରାମ ମିଳିଥିଲା । ତା’ପରେ ଶାନିଦେବ କହିଛନ୍ତି ଯେଉଁ ଲୋକମାନେ ମୋତେ ତେଲ ଅର୍ପଣ କରିବେ ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନ ସମୃଦ୍ଧ ହେବ ଏବଂ ସେମାନେ ମୋ ଯୋଗୁଁ ସେମାନଙ୍କୁ କୌଣସି କଷ୍ଟ ପାଇବେ ନାହିଁ ଏବଂ ସେବେଠାରୁ ଶନି ଦେବଙ୍କୁ ତେଲ ଅର୍ପଣ କରିବାର ପରମ୍ପରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ।

ରାବଣ ଏବଂ ଶନିଦେବ ।

ଦ୍ୱିତୀୟ ପୌରାଣିକ କଥା ଅନୁସାରେ, ରାବଣ ଥରେ ସମସ୍ତ ଗ୍ରହକୁ ନିଜ ଅନୁସାରେ ରାଶିରେ ରଖିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଶନିଦେବ ରାବଣଙ୍କ କଥାକୁ ମାନିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ, ସେଥିପାଇଁ ରାବଣ ତାଙ୍କୁ ଓଲଟା କରିଦେଇଥିଲେ । ଯେତେବେଳେ ହନୁମାନ ଲଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିଲେ ସେତେବେଳେ ରାବଣ ତାଙ୍କ ଲାଞ୍ଜରେ ନିଆଁ ଲଗାଇ ଦେଇଥିଲେ, ହନୁମାନ ସମଗ୍ର ଲଙ୍କାକୁ ଜାଳି ଦେଇଥିଲେ । ସମସ୍ତ ବନ୍ଦୀ ଗ୍ରହ ପଳାଇ ଯାଇଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଓଲଟା ହୋଇଥିବା କାରଣରୁ ଶନିଦେବ ଯାଇ ପାରିଲେ ନାହିଁ । ଶନି ଦେବଙ୍କ ଶରୀରରେ ବହୁତ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେଉଥିଲା, ସେତେବେଳେ ହନୁମାନ ଶନି ଦେବଙ୍କ ଶରୀରରେ ତେଲ ଲଗାଇଲେ, ଯାହାଦ୍ୱାରା ଶନି ଦେବଙ୍କ ଯନ୍ତ୍ରଣା କିଛି ମାତ୍ରାରେ ହ୍ରାସ ହୋଇଥିଲା । ଏହା ପରେ ଶନି ଦେବ କହିଲେ ଆଜିଠାରୁ ମତେ ତେଲ ଅର୍ପଣ କରୁଥିବା ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କ ଯନ୍ତ୍ରଣା ନେଇନେବି । ସେବେଠାରୁ ଶାନିଦେବଙ୍କୁ ତେଲ ଅର୍ପଣ କରାଯିବାକୁ ଲାଗିଲା । ଶାନି ଦେବଙ୍କୁ ତେଲ ଦେବା ସମୟରେ ସେହି ତେଲରେ ନିଜର ଚେହେରା ଦେଖିଲେ ଆପଣଙ୍କୁ ଶାନି ଦୋଷରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧିର ଆଗମନ ହୋଇଥାଏ ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଏହି ଆର୍ଟିକିଲଟି ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ କରିବା ସହିତ ଏହାକୁ ସେଆର କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଭକ୍ତିରେ ଥରେ କମେଣ୍ଟ ବାକ୍ସରେ ” ଜୟ ହନୁମାନ ” ଜୟ ଶନିଦେବ ” ଅବଶ୍ୟ ଲେଖି ଦିଅନ୍ତୁ ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *