Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

ଶରୀରର ଓଜନ ହିସାବରେ ପାଣି ପିଇବା ଉଚିତ , ବିଶେଷଜ୍ଞ ମାନେ କଣ କହୁଛନ୍ତି ଜାଣନ୍ତୁ

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

ଜଣେ ୪୫ କିଲୋର ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ କଣ ପ୍ରତିଦିନ ୮୫ କିଲୋର ବ୍ୟକ୍ତି ପିଉଥିବା ପାଣିର ଆବଶ୍ୟକତା ହେବ ? ଓଜନ ଅନୁଯାୟୀ ପାଣିର ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ହିସାବ କରି ପ୍ରତିଦିନ ଆପଣ ସଠିକ ପରିମାଣର ପାଣି ପିଇପାରିବେ ଏବଂ ସୁସ୍ଥ ରହିବା ଦିଗରେ ଏହା ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦକ୍ଷେପ ଅଟେ। ପାଣି ପିଇବା ଶରୀର ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ। ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ପାଣି ନ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ରୋଗ ହୋଇପାରେ। ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଦିନକୁ କେତେ ପାଣି ପିଇବା ଉଚିତ ସେ ବିଷୟରେ ସର୍ବଦା ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ରହିଥାଏ। ସାଧାରଣତଃ ପ୍ରତିଦିନ ୨ ଲିଟର ପାଣି ପିଇବାକୁ କୁହାଯାଏ। ପ୍ରତିଦିନ ସଠିକ ପରିମାଣର ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ମେଟାବୋଲିଜିମ ସ୍ତର ବଢିଥାଏ ଏବଂ ଭୋକ ମଧ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ରହିଥାଏ। My Upchar ସହିତ ଜଡିତ ଡକ୍ଟର ମେଧାବି ଅଗ୍ରୱାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶରୀରର ଓଜନ ଅନୁଯାୟୀ ଜଳ ପିଇବା ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରଥମେ ନିଜର ଓଜନ ମାପିବା ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ। ଶରୀରର ଓଜନ ଅନୁଯାୟୀ ପାଣିର ଆବଶ୍ୟକତା ଜାଣିବା ପାଇଁ ଏକ ସୂତ୍ର ଅଛି ଏବଂ ଏହା ଜାଣିବା ଅତି ସହଜ ଅଟେ।

Google

ଥରେ ଶରୀରର ଓଜନକୁ କିଲୋଗ୍ରାମରେ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ପରେ ସେହି ସଂଖ୍ୟାକୁ ୩୦ ରେ ଭାଗ କରନ୍ତୁ। ଓଜନକୁ ୩୦ ରେ ଭାଗ କରିବା ପରେ ଯେଉଁ ସଂଖ୍ୟା ଆସିବ , ତାହା ପ୍ରତିଦିନର ଲିଟର ହିସାବରେ ପାଣି ପିଇବାର ହିସାବ ଅଟେ। ଅର୍ଥାତ ଏହି ସୂତ୍ର ପରେ ଆପଣ ଜାଣିପାରିବେ ଯେ ଶରୀରର ଓଜନ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରତିଦିନ କେତେ ଲିଟର ପାଣି ପିଇବେ। ଧରାଯାଉ ଓଜନ ୬୦ କିଲୋଗ୍ରାମ ଅଟେ , ତାପରେ ଏହାକୁ ୩୦ ରେ ବିଭକ୍ତ କରିବା ପରେ ୨ ଆସିବ। ଅର୍ଥାତ ୬୦ କିଲୋଗ୍ରାମ ଓଜନ ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତି ପ୍ରତିଦିନ ୨ ଲିଟର ପାଣି ପିଇବା ଉଚିତ। ଯଦି ଓଜନ ୫୦ କିଲୋଗ୍ରାମ ତେବେ ୨.୬ ଲିଟର (୨ ଲିଟର ଏବଂ ୬୦୦ ମିଲିଲିଟର ) ପାଣି ପିଇବା ଉଚିତ୍।

MyUpchar ସହିତ ଜଡିତ ଡକ୍ଟର ଆୟୁଷ ପାଣ୍ଡେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ପାଣି ପିଇବା ମଧ୍ୟ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଓଜନ ବୃଦ୍ଧି ହୁଏ ନାହିଁ। ପାଣିରେ ଆଦୌ କ୍ୟାଲୋରୀ ନଥାଏ। ଏହାର ଅର୍ଥ ଯଦି ଆପଣ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ପାଣି ପିଉଛନ୍ତି , ତେବେ ଆପଣ ଅଧିକ କ୍ୟାଲୋରୀ ମାତ୍ରା ଗ୍ରହଣ କରିବେ ନାହିଁ , ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ଓଜନ ବଢିବାର କୌଣସି ଆଶଙ୍କା ନାହିଁ।

Google

ଦିନସାରା ଓଜନ ଅନୁଯାୟୀ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ପାଣି ପିଇବାର ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତୁ। ଯଦି ଆପଣ ବ୍ୟାୟାମ କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ପ୍ରତି ଅଧ ଘଣ୍ଟାରେ ଅତି କମରେ ଗୋଟିଏ ଗ୍ଲାସ୍ ପାଣି ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ପିଅନ୍ତୁ। ଏହାର କାରଣ ବ୍ୟାୟାମ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରୁ ଝାଳ ବାହାରିଥାଏ ଏବଂ ଶରୀରରେ ପାଣିର ମାତ୍ରା କମ୍ ହୋଇଯାଏ। ସେହି ସମୟରେ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ପୂର୍ବରୁ ଅଧା ଲିଟର ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ। ଏହାର ଲାଭ ହେବ ଯେ ଏହା ଭୋକକୁ ହ୍ରାସ କରିବ। ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଯେତେବେଳେ ଶୋଷ ଲାଗିନଥିବ ସେହି ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ପାଣି ପିଇବା ଉଚିତ୍। ଦିନସାରା କିଛି କିଛି ପାଣି ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ପିଅନ୍ତୁ। ଯଦି ଆପଣ ଖାଲି ପାଣି ପିଇପାରୁ ନାହାନ୍ତି , ତେବେ ସ୍ୱାଦ ପାଇଁ ଆପଣ ସେଥିରେ ପୋଦିନା , ଲେମ୍ବୁ କିମ୍ବା ଖଟା ଫଳ ମିଶାଇ ପାରିବେ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଏହି ଆର୍ଟିକିଲଟି ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ କରିବା ସହିତ ଏହାକୁ ସେଆର କରି ଦିଅନ୍ତୁ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *